„Mládě Shindy bude mít drsnou, ale láskyplnou výchovu“, říká kurátor Vít Lukáš

Samice Shinda s mládětem, foto: archiv Zoo Praha

Členové gorilí rodiny jsou už dlouhá léta jedni z nejatraktivnějších obyvatel pražské zoo. A tento týden to platí snad dvojnásob. Samice Shinda totiž minulou sobotu neočekávaně porodila své první mládě, aniž by chovatelé věděli, že je březí. Za gorilkou a především kurátorem Vítem Lukášem se vypravila kolegyně Daniela Lazarová.

Tohle gorilí mládě se narodilo zcela nečekaně. Jak k tomu došlo?

Samice Shinda s mládětem,  foto: archiv Zoo Praha
"Shinda měla zhruba před 10 lety antikoncepční implantát, který se bohužel nikdy nepodařilo najít. Ona k nám přišla ze zoo v Sydney spolu se svou nevlastní sestrou Kijivu. Obě ten implantát měly, u Kijivu se našel, podařilo se jej vyjmout. Kijivu pak začal cyklus a zabřezávala. U Shindy se to bohužel nepodařilo nalézt a vyvolávalo to problémy hormonálního charakteru, nedařilo se jí zabřeznout nebo pak neudržela plod. Zkoušeli jsme ji vyšetřovat, léčit hormonálně antikoncepcí a v podstatě jsme už ztráceli naději. Loni jsme viděli, že má neustále velmi nepravidelný cyklus. Celé roky se to prostě táhlo úplně stejně a my jsme přestali věřit, že by to ještě mohlo vyjít. No a najednou v sobotu začala rodit. Lidé se nás ptají, jak je možné, že jsme to nepoznali, že měla břicho a tak. Ona je ale v té skupině největší tlouštík, oproti těm ostatním samicím má 15 až 20 kilo navíc. Kdybyste viděli záběry z loňského roku, z června, tak měla větší břicho, než má teď. S váhou také po celé roky hodně kolísala. Mohli jsme také podle náladovosti vydedukovat, že je březí, a proto se straní ostatních samic. My jsme to ale přisuzovali tomu, že ztrácí hierarchii, ona byla ještě před dvěma lety vůdčí samicí celé skupiny a Kijivu s Kambou, dvě samice, které byly v řadě po ní, tak ji z té pozice sesadily a ona na to reagovala tak, že šla více do sebe, byla více uzavřená a držela se více bokem."

A teď se to změnilo?

Samice Shinda s mládětem,  foto: archiv Zoo Praha
"Po tom porodu se to okamžitě změnilo. Při krmení chodí už před holky, rozplácne se tam jak královna. Vidíme na ní, jak si to užívá, protože je chráněná a nikdo na ni nemůže. Myslíme si, že tu svou pozici předtím ztratila, že Richard dopustil, aby ji ztratila proto, že neměla mláďata. U goril a většiny primátů je pro hierarchii velmi důležité aby samice, zejména v tom harémovém seskupení, rodily. Samozřejmostí ale je, že pro každé zvíře, pro každou samici je důležité, aby mohla rodit. To ji hodně pomohlo a teď se vše, doufáme, bude vracet zpět."

Ona čekala na mládě 10 let. Bylo všechno v pořádku? Jak proběhl porod a stará se o mládě správně?

"Byly tam jisté obavy. Tím, že jsme porod neočekávali, jsme si ušetřili dost nervů. Opravdu jsme to nevěděli a nervy přinesly až ty poslední hodiny. Porod probíhal, s chovateli jsme u ní seděli, střídali jsme se v kontrolování intervalů a počtu stahů, konzultovali jsme to s veterináři, abychom viděli, že se vše vyvíjí, jak má. Proběhlo to velice dobře, ostatní členové skupiny ji pouze pozorovali a občas ji očichli, ale jinak se drželi stranou a dopřáli jí klid. Ona pak porodila bez problémů a my jsme za to byli hrozně rádi, protože jakákoliv komplikace by znamenala: oddělit ji, uspat...To vše je obrovské riziko pro ni i pro mládě a obrovský stres pro celou skupinu. Jakýkoliv zásah do skupiny je pro gorily velmi nepříjemný a komplikovaný. Skupině trvá někdy i týdny, než se všichni srovnají a než jsou zase v klidu. Byli jsme velmi šťastní, že to proběhlo bez problémů. Začátek porodu jsme pozorovali v osm ráno, porodila ve 12:48, tedy zhruba po 5 hodinách, Shinda byla unavená, ale nesmírně šťastná. Na gorilách je mimika vidět jako na lidech. Vidíme, kdy jsou rozzlobené, kdy nám vyhrožují nebo naopak kdy jsou šťastné. Na Shindě bylo opravdu vidět, že si to užívá."

A starala se o mládě hned - o něj nebo o ni? Pohlaví ještě neznáte?

Samice Shinda s mládětem,  foto: archiv Zoo Praha
"Pohlaví ještě neznáme, ale myslíme si, že by to mohl být samec, ale na jistotu potřebujeme, aby nám jej správně natočila, abychom jej viděli zblízka, zatím jsme to pozorovali pouze přes kameru. Co se týká péče?: chovala se jako velmi zkušená matka, protože to má nakoukané od těch ostatních goril, které tady rodily. Zejména Kijivu, která odchovala čtyři mláďata. Ty gorily si navzájem pomáhají, jsou to takové tetičky. Shinda už nesčetněkrát brala odmalička mláďata do ruky, věděla, jak je správně držet v pozici, aby ho měla hlavičkou u prsu, takže mládě si bez problémů našlo struk a už několik hodin po porodu krásně pilo. Očistila jej, tak jak se má a teď tady pyšně chodí. Ona je teda docela drsňák, takže hned třetí den po porodu si ho hodila na záda a chodila tady s ním po expozici, pyšně ho ukazovala, což u nich většinou nebývá běžné, že hned si je dávají na záda, to až později, když už mají něco za sebou. Ona je takový generál, takže myslím, že mládě bude mít takovou drsnou východu, ale určitě láskyplnou. Je vidět, že se Shinda stará velmi dobře."

O mládě se bude starat celá skupina?

"Dá se to tak říct, ty samice si navzájem vypomáhají. Určitě se o něj bude starat Kijivu, které už důvěřuje a už druhý den po porodu jí mládě půjčila, když se šla napít. K ostatním samicím zatím nemá tu důvěru, aby jim mládě předala. Myslíme si, že Kamba převezme téměř kompletně výchovu Nurua. Ona jej v podstatě adoptovala už po porodu. To je mládě Kijivu, ale ona se o něj starala a tím, že tenkrát měla mléko, protože porodila mrtvé mládě a ty porody vyšly zhruba 14 dní od sebe, takže od té doby se stará o Nurua a myslíme si, že v tom bude pokračovat a hlavně bude vychovávat Shinda za pomoci Kijivu."

Otec Richard se už taky přišel podívat?

Zoo Praha,  foto: Tomáš Adamec,  ČRo
"Richard to zkontroloval na začátku, Shinda mu ho šla několikrát ukázat a on před ní spíše utíkal, vypadalo to, že se k mláděti moc nehlásí, ale to je u samců, a zejména u Richarda, celkem běžné. Pak si jej prohlédl a zkontroloval, že vypadá v pořádku. Jeho hlavní role je hlídat skupinu a starat se, aby všechno bylo tak, jak má. Od něj nečekáme, že by si to mládě bral do rukou. On je ale výborný otec, hraje si s mláďaty, na rozdíl od některých samců je opravdu hravý, takže se s tříletým Nuruem nebo šestiletým Kiburim se tady perou, koušou se...On je velmi jemný, protože je to rozdíl, když tady je 25 kilo těžký Nuru a téměř 180 kilogramů těžký jeho otec. Ale hrají si a myslím, že do budoucna bude mít o dobrou péči i ze strany otce postaráno."