Moderní historii přibližuje projekt Jeden svět na školách

Photo: One World Festival

Dokument může být ve škole užitečným pomocníkem, hlavně při výuce moderních dějin, ke kterým se školy z nedostatku času mnohdy nedostanou. Když je navíc doplněn besedou s člověkem, který tuhle dobu prožil a umí děti zaujmout, zanechá to v mnohých dojem, který si vybaví často i po letech. Takový je projekt Jeden svět na školách, který organizuje společnost Člověk v tísni. Byl představen i v rámci oslav Dne české státnosti, který je letos věnován Čechům ve světě.

Pavel Tigrid
Kdo z vás si dokáže představit, že by opustil Českou republiku, odjel a vrátil se až za 42 let? Ptá se v úvodu besedy moderátorka:

"Kdo si to dokáže představit, ať zvedne ruku."

Ze zhruba 50 studentů, kteří se přišli podívat na dokument o Pavlu Tigridovi, se zvedá asi desítka rukou. Po upřesnění, že by nemohli využít mobil či facebook, zůstala nahoře jen jediná. A přesně takové spojení, lépe řečeno nespojení měli lidé, kteří byli v emigraci. Jedním z nich byl i Pavel Tigrid, který v dokumentu glosoval svůj život na pozadí historických událostí. Projekci jako host sledoval i Petr Bísek, který do emigrace odešel ve svých 24 letech.

Petr Bísek
"Je to vynikající. Jen jestli mohu jedno kritické slovo, je to zaměřené spíš pro vzdělanější dospělé publikum. Je to historicky tak hutné a náročné, je tam tolik detailů, kterými se člověk bez znalosti alespoň základní historie těžko bude probírat a těžko rozumět. Já to říkám proto, že jsem juniorský veslařský trenér a vím, jaké historické souvislosti mladí dokážou pochopit a jaké ne. Tento film byl vynikající, ale náročný."

Jak dodala Naďa Eliová, Člověk v tísni však nabízí celou řadu dokumentů:

"Je pravda, že zrovna tento dokument o Pavlu Tigridovi je asi pro starší a náročnější diváky, nicméně máme spoustu dokumentárních filmů, které jsou jednodušší, určené pro mladší žáky na základních školách. Máme zpětnou vazbu, že děti na ně reagují velmi pozitivně, obzvlášť, když jsou doplněny nějakou diskusí s člověkem, který má k danému tématu, co říct a může jim přiblížit takový osobnější pohled."

Kolik škol s vámi spolupracuje?

"Dva tisíce devět set škol základních i středních po celé České republice."

Film o Pavlu Tigridovi, na kterém se podílela známá dokumentaristka Helena Třeštíková, přibližuje na zajímavém lidském příběhu i téma emigrace. Jak uvedl Pavel Bísek, dnes je přístup k emigrantům přirozený, je to něco úplně jiného, než to bylo před dvaceti či čtyřiceti lety. Ostatně o emigraci bude hovořit i na konferenci Krajané a problém generací.

"To bude samozřejmě zaměřené na krajany v Americe, kde jsem vydával dvacet let Americké listy a vedl jsem jeden z velikých spolků v New Yorku. Již je to přes 20 let od sametové revoluce, ale veliká změna probíhá až posledních pět nebo deset let. Je to fenomén, který nikdo neočekával. Mladá generace se zapojuje nebo vytvářejí svoje vlastní spolky. Obnovuje i ty stárnoucí. To nikdo z nás nečekal a já to vítám. Je to výborné."

I projekt Jeden svět na školách může přispět k zapojení mladých do různých projektů. Jedním z nich jsou třeba studentské volby nebo akce Kdo jiný?, která je zaměřená na podporu aktivního občanského života, dodala Naďa Eliová.

"Já jsem koordinátorkou projektu Příběhy bezpráví, který se zabývá československými moderními dějinami. Určitě bych upozornila na akci, kterou chystáme na listopad. Je to měsíc filmů na školách. Každoročně se do této akce zapojují stovky škol po celé České republice. My nabízíme filmy. Školy se mohou přihlásit a zdarma film získat. Zorganizují jeho projekci a besedu s hostem, ať už s pamětníkem nebo historikem filmařem."

Hosty si zvou školy zajímavé, takové, aby děti zaujali. Při rychlém pohledu na internet se tu objevují jména jako písničkář Jaroslav Hutka, biskup Václav Malý, ředitel okresního archivu v Mělníku Dalibor Stráník, komentátorka Petruška Šustrová, Petr Placák či Jarmila Neomytková, přítelkyně Ivana Martina Jirouse a tak bychom mohli pokračovat.