Moravská jantarová stezka

Jantar, foto: Lanzi, Creative Commons 3.0
0:00
/
0:00

Moravská jantarová stezka nabízí výlety napříč evropskými dějinami a kulturou. Turisté tu najdou archeologická naleziště, hrady, výstavné paláce, přírodu i historická města.

Jantarová stezka na Moravě je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality, řekli si zástupci Zlínského kraje. Morava totiž nemá jednu konkrétní dominantu, ale mnoho krásných míst. Nabízí tradice a folklór, památky UNESCO, krásné zámky, sport i odpočinek. Na turistické podobě Jantarové stezky se mimo jiné podíleli Dana Daňová a Jindřich Ondruš, radní Zlínského kraje.

Jantar,  foto: Lanzi,  Creative Commons 3.0
Ondruš: "Hledáme cesty, jak přilákat více turistů. A jméno Moravská jantarová stezka vzniklo z toho, že jsme hledali, co charakterizuje naši oblast Moravy. Nejdřív se tam trošku motal pojem Velká Morava, ale ten má možná trošku omezenou působnost. My chceme udělat vícedenní pobyty spojené s procestováním Moravy a tak přišel nápad Jantarová stezka a jelikož jsme na Moravě, tak Moravská jantarová stezka."

Proč Jantarová? Je to barva moravského vína nebo se tam skutečně vozil jantar?

Ondruš: "Ve středověku se tam skutečně vozil jantar z Baltu do Vídně a dál na jih."

Daňová: "Jedná se o jednu z nejstarších kupeckých cest vůbec na území Evropy, která Evropu protínala od Jaderského moře k moři Baltickému. Její kořeny jsou hluboko ve středověku a myslím si, že ten svůj základní rozmach zaznamenala kolem 10. až 12. století. My jsme využili ten jantarový název jako krásný marketingový tah. Jantarová stezka vám směrem k ruskému trhu evokuje jantarovou komnatu. Jantar je velmi oblíbeným kamenem pro tuto oblast a my jsme si řekli, když to mohla být takto významná středověká spojnice mezi severem a jihem, tak proč ji nevyužít k tomu, abychom mohli dobře propagovat a prodávat Moravu a Zlínský kraj směrem k východním trhům."

Jantar pochází z třetihor a lze v něm nalézt zakonzervovaný hmyz nebo části rostlin,  foto: Brocken Inaglory,  Creative Commons 3.0
Ondruš: "Barva jantaru je velmi příjemná, jsou to krásné kameny a myslím, že v tom popisu bývalé kupecké jantarové stezky jsem někde zahlédl, že pravděpodobně se datuje už někde v neolitu a že zřejmě je to skutečně jedna z nejstarších stezek a nejde tím pádem datovat, kdy byl její počátek."

Které země chcete tímto projektem oslovit?

Ondruš: "Všechno povstalo z myšlenky a kontaktů města Zlína s ruským trhem, který je nejvíce rostoucí. Z analýz, které jsme dělali, vyplývalo, že částečně podobný potenciál a chování mají i trhy okolních států. Tak jsme to zaměřili na Bělorusko, Ukrajinu, státy Pobaltí a přidali jsme tam naše nejbližší sousedy Slováky a Poláky."

Lázně Luhačovice,  foto: www.czechtourism.cz
Každá stezka má svůj začátek a konec. Kde má začátek a konec Jantarová stezka?

Ondruš: "Máme trošku větší ambici. Chceme vyplnit prostor mezi Vídní a Krakovem. Možná i z toho důvodu, že Morava nemá konkrétní velkou dominantu a ten produkt je zaměřen na vzdálenější větší trhy a lidé možná chtějí začít a skončit v nějakém větším městě a tak si myslíme, že spojnice mezi Krakovem a Vídní je optimální"

Máte spočítáno alespoň orientačně, kolik míst je na stezce, která turisté navštíví, a jestli jsou tam památky UNESCO?

Daňová: "Jsou to na desítky, možná stovky míst, která turisté během putování po Moravské jantarové stezce navštíví. Stezka nabízí celkem 7 památek UNESCO právě mezi Vídní a Krakovem. Když jsme to porovnávali s konkurenční nabídkou, která je na území České republiky, tak žádný jiný subjekt takové množství památek UNESCO v jednom jediném balíčku nenabízí jako právě Moravská jantarová stezka."

Lednicko - valtický areál,  foto: www.czechtourism.cz
Ondruš: "A pokud se podaří zápis lázní Luhačovic na listinu UNESCO, tak tam bude osmá památka,"

dodal radní Zlínského kraje Jindřich Ondruš.

A na stezce je opravdu na co se dívat. Poznávací trasy představí například Arcibiskupský zámek v Kroměříži, vilu Tugendhat v Brně, Lednicko - valtický areál, který je nejrozsáhlejším krajinným parkem v Evropě nebo monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice uprostřed Olomouce.

Hrad Helfštýn | Foto: Tedmek,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0
Jantarová stezka nabízí i moravské hory - Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty, ale i středověké hrady jako jsou Buchlov a Helfštýn, které stezku kdysi chránily. K oblíbeným cílům patří i jeskyně Moravského krasu s plavbou po podzemní řece. Na své si přijdou milovníci odpočinkových pobytů v lázních Luhačovice i milovníci golfu. Ani gurmáni nepřijdou zkrátka - Morava nabízí posezení ve vinných sklípcích i ochutnávky v pálenicích. A já se ptám Dany Daňové, bude mít turista možnost získat informace o stezce také v informačních centrech, která jsou ve městech?

"Když jsme tu jantarovou stezku připravovali, tak už jsme spolupráci s Informačními centry chystali. Mohla by do budoucna sloužit jako prodejní místa a hlavně si představujeme, že si v nich jednou budou klienti, kteří po jantarové stezce putují, kupovat jantarové korálky. Ty si budou navlékat a vytvoří si třeba krásný vlastní náhrdelník. Chceme do toho zapojit i takovou hru, aby to nebylo jen putování, ale i hraní a na konci si třeba uvázat svůj vlastní náramek."

Mimochodem jantar je mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů starých až 50 milionů let.