Moravskou vesničku zatím tvoří 900 figurek a 60 domečků
Chcete vědět jak vypadal život v typické Moravské vesničce v 18. a 19. století? Nemusíte jezdit do skanzenu. V Blansku, nedaleko Punkevních jeskyní najdete model takové vesničky, za kterým stojí přes 30 tisíc hodin práce.
"Vesnička měří 140 metrů čtverečních. Zatím je tu necelých 900 figurek a hospodářská zvířátka. K tomu je ještě betlém, který měří 10 a půl metru."
Jsou postavičky pohyblivé?
"Ano, jsou pohyblivé. Až to bude celé dodělané, bude se jich hýbat tisíc z celkových dvou tisíc."Z čeho jsou vyrobené? Je to papír, dřevo nebo nějaká modelovací hmota?
"Hlavičky jsou ze sádry. Je to dlabaná sádra, tělo je dřevěné a potom jsou figurky celé oblečené. Je na nich normální látka. Osobně si to šiju, švadlena mě s tím vyhodila, když to viděla."
Kolik vás to zatím stálo práce? Máte spočítané hodiny?
"Hodiny mám samozřejmě spočítané. Je to 35 tisíc hodin. Domečků je tam kolem šedesáti, třeba vodní mlýn, zámek, pila, kovárna, zabíjačka, bednáři. Nechybí ani kostel, škola, ale ani hospoda, tancovačka, jarmark. Je tam toho o hodně víc."Novinkou na maketě je taky zámek s altánem, cihelna s partou dělníků a také kamenolom s vápenkou. Další změnou je noční osvětlení. Světýlka jsou v každém domečku a pohled na Moravskou vesničku je tak daleko romantičtější. Expozice připomíná všechna tradiční řemesla spojená v minulosti s moravským venkovem. A nechybí ani vzpomínaný betlém. A co dalšího má Miroslav Mužík v plánu?
"Teď potřebuji osadit betlém ještě dalšími figurkami. Mám jich uděláno 500 a když na to vyjde čas, tak tam přijde ještě pivovar, který pořád slibuji."