Multikino

Multikino V češtině se používají pro fenomén pohybujících se obrázků dvě slova - kino a biograf. Úplně; v začátcích to ale byl kinematograf nebo bioskop.. Dnes se slovo biograf vyskytuje v českém národním korpusu 689, zatímco slovo kino má 12 137 výskytů. Tahle čísla ukazují poměr užití těchto slov v našem projevu.

Multikino V češtině se používají pro fenomén pohybujících se obrázků dvě slova - kino a biograf. Úplně; v začátcích to ale byl kinematograf nebo bioskop.. Dnes se slovo biograf vyskytuje v českém národním korpusu 689, zatímco slovo kino má 12 137 výskytů. Tahle čísla ukazují poměr užití těchto slov v našem projevu. V mluveném projevu jsme používali slovo biják. Stejně jako v naší ukázce z Honzlové Zdeny Salivarové:

"Jano, " ozval se Hugo. "Nešla bys do bijáku?"Náš příspěvek se jmenuje multikino, a to je v našich krajích něco úplně nového. Nejen jazykově. Multikino skýtá zdánlivě nové a dobré možnosti. V mnoha malých sálech si můžete v jeden čas nebo v několika blízkých časech vybrat program, který vás skutečně zajímá. Nejste tedy ten den, kdy se rozhodnete jít do kina, nuceni zvolit jen jeden film, který je v daném kině na programu. Jak tomu bylo v kinech dříve. Ale!Přemýšlivý divák uniká do jiných kin, která se, aby zdůraznila svou odlišnost, vracejí ke slovu biograf. V Náchodě a zřejmě nejen tam bylo slovo biograf používáno ve zkrácené podobě. Bylo tam Lido bio. V Praze tedy můžete navštívit kino: Bijásek, Modřanský biograf, Bio Konvikt nebo Bio Illusion. Z mimopražských máme doloženy následovné: Biograf U Františka, Biograf Artefakt, Biograf Pevnost, Biograf Český ráj, Biograf Lysá nad Labem, Biograf Uhříněves.Multikina vymýšlejí pro své názvy něco nového, ještě víc přitažlivého. V Praze máme jen jedno multikino - Multikino Ládví. Ostatní používají anglická spojení - Cinema City, Palace Cinemas nebo Village Cinemas. Dokonce jsou tato zařízení nazývána multiplexi. Jak můžeme vidět v následující ukázce:

- 0 multikinech nebo kinematografických multiplexech se u nás mluví od začátku 90.letZde máme kontext, který vysvětlí víc:

- snímek pořízený za deset miliónů dolarů nemůže nasadit do programu lecjaký obyčejný<bijásek>, alejen to kino, kteréje vybaveno obřím plátnem a promítací kabinou se zvláštní projektorem.Poslední kontext použijeme jako zakončení našeho příspěvku:

- <bijásky> pomalu mizí a v řadě míst už zmizely ze scény docela.


Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.

Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.

Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz