Na důchody by si lidé měli šetřit, tvrdí vláda

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (vlevo) hovoří s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou před zahájením konference o důchodové reformě, foto: ČTK

V České republice žijí více než dva miliony občanů v důchodovém věku. Podle prognóz demografů by tento počet měl v následujících dvaceti letech stoupnout až na tři miliony. Naopak počet novorozenců klesá. Klesá tedy počet potencionálních pracujících, kteří by podle stávajícího systému odváděli dostatek peněz do státní kasy, která vyplácí důchody. Vysoký nárůst počtu starých lidí by současný důchodový systém nemohl zvládnout, tvrdí jak ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, tak ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach  (vlevo) hovoří s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou před zahájením konference o důchodové reformě,  foto: ČTK
Česká vláda proto představila reformu penzijního systému, která předpokládá, že by si občané sami na svůj důchod naspořili. Od výše naspořených peněz by se i odvíjela výše důchodu. Individuální účty by každému pracujícímu občanu umožnily sledovat, kolika penězi na svůj důchod přispěl a jakou penzi v závislosti na odpracovaných letech bude pobírat. Pokud bude nový systém schválen, měl by začít plně fungovat od roku 2010. Protože jde o dlouhodobý záměr, jehož důsledky se projeví až za desítky let, vláda přizvala k diskusi o svých záměrech i odbornou veřejnost a opozici.

"Cílem důchodové reformy je připravit spravedlivý, výkonný a trvale stabilizovaný důchodový systém. Ta diskuse je otevřená a bude se hledat řešení, které bude v kombinaci základního a doplňkového systému."

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla před zahájením konference o důchodové reformě,  foto: ČTK
Vysvětluje premiér Vladimír Špidla. Nový systém by se v plné míře týkal pouze občanů narozených v roce 1967 a později. Dříve narození by totiž neměli rovnou šanci si důchod naspořit. Nový systém by prý počítal i s lidmi, kteří nemají možnost šetřit. Jejich důchod by byl prý garantován minimální částkou 5.000 korun měsíčně. Podle premiéra se k podobnému systému přiklánějí země, které hodlají minimalizovat náklady na důchodový systém. Tento přechod na takzvaný švédský model bude Českou republiku stát 50 až 70 miliard korun, které chce vláda získat zvýšením zdravotního pojištění a připravovanou privatizací. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach oceňuje na novém systému především to, že by zůstalo průběžné financování systému.

"V podstatě co se vybere, se vyplatí. Existuje rezervní fond pro případné meziroční výkyvy, není přesně stanoven věk odchodu do důchodu, který si může člověk zvolit, podle toho, kolik do systému odvedl."

Mnozí odborníci se zavedení nového důchodového systému obávají. Komisař Komise pro cenné papíry Petr Musílek nedávno nazval tento systém velkým experimentem, který testuje jen několik zemí světa. Experti poukazují na nebezpečí zvýšení chudoby u důchodců a znevýhodnění žen, které kvůli dřívějšímu odchodu do důchodu budou pojištěny kratší dobu.