Důchodová reforma je stále aktuálním tématem

Illustrative photo

V Česku se v posledních dnech rozproudila debata týkající se důchodů. Velkou pozornost vzbudil výrok Ústavního soudu, který nedávno zrušil s platností od posledního září roku 2011 současný výpočet důchodů, který je méně výhodný pro osoby s vysokými příjmy. Důchody a případná reforma systému byly také hlavním tématem debaty v České televizi.

Penzijní reforma je nutná, na tom se politikové i odborníci většinou shodnou. Podklady případné reformy pro vládu připravuje expertní komise v čele s Vladimírem Bezděkem. Rozhodnutí Ústavního soudu podle něj na plánovaný termín, kdy má komise své výstupy představit, nebude mít vliv a varianty reformy, které by mohly posloužit jako vodítko pro příští vládu, budou známy na přelomu května a června.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska by odpověď na nález Ústavního soudu měla být součástí penzijní reformy.

„Nevystačíme jenom se současným jedním pilířem, ve kterém se složitě hledá jak solidarita, tak zásluhovost. Bude nezbytné, aby byl doplněn dalšími dvěma pilíři, jedním státem organizovaným a jedním zcela soukromým, kde bude zvýrazněna ona zásluhovost."

Názory na to, jaký bude mít výrok Ústavního soudu dopad, se různí. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se nedomnívá, že bude znamenat nějaké podstatné změny. Představa, že vyvolá výdaje v řádu desítek miliard korun, je podle něj falešná. Naopak ministr financí Eduard Janota nedávno hovořil právě o dopadech na státní rozpočet v řádech desítek a stovek miliard. Také účastníci diskusního pořadu České televize se shodli, že nález Ústavního soudu se bude týkat mnohem většího počtu občanů, než soudí Rychetský.

Jiří Rusnok,  foto: www.ing.cz
Na důchodovém účtu bude podle odhadu ministerstva financí v letošním roce nejspíše schodek 35 miliard korun, jen za první tři měsíce roku na něm chybí už přes deset miliard korun. Šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok uvedl:

"Ten systém je v určitých permanentních deficitech a v nich podle mého názoru zůstane, vzhledem k demografickému vývoji se to spíše nezlepší a i když se zlepší trh práce, tak to spíše jen zmírní ten deficit. Do určité míry je to technická, účetní záležitost, protože se samozřejmě ty penze se pokrají z jiných zdrojů státního rozpočtu, ale je to signál, že to napětí tam je a bude narůstat."

Podle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly politici nemusejí s reformou nutně spěchat. Český důchodový systém je podle něj dobrý, ale vzhledem ke stárnutí společnosti je nutné jej rozvíjet.

„Na to mají čas, my nemusíme brzdit, ta překážka je hodně, hodně daleko, ale čím lépe reagujeme, tak tím je to lepší. Myslím, že tomu je třeba věnovat nějaký čas, že nemůže říct člověk ´tři roky jsou nezbytné´, může to trvat třeba i déle, ale musí být jasné, že se zaujme určitá pozice a ta se pak bude dlouhodobě držet, protože než se ten systém skutečně přemění, tak na to potřebujete dvě generace."