Na festivalu Skleněný magik je největší koncentrace kouzelníků v Čechách

Největší koncentraci kouzelníků v Česku najdete nyní v Železném Brodě na Jablonecku, kde vrcholí mezinárodní festival kouzel a iluzí s názvem Skleněný magik 2005. Festival mapuje nejnovější magické čáry a artistické výkony, jejichž obětí se pravidelně stává místní starosta. Za kouzly a čáry se vydáme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Festival Skleněný magik mapuje nejnovější magické čáry a artistické výkony. Před 16 lety začínal pouze s 50 účastníky, dnes se festival stává stále populárnějším Počet účastníků se blíží ke svěma stům a přijíždí i kouzelníci z okolních zemí. Diváci například viděli velkou iluzionistickou show ve stylu Davida Copperfielda, se kterou vystupuje po celé Evropě skupina "The Bohemia show". Největší soutěžní klání v Čechách letos nabízí veřejnosti osm velkých představení - pět soutěží a tři galavečery. Jak uvedl před začátkem festivalu jeho ředitel Vladimír Gernat, nejmladšímu kouzelníkovi je teprve šest let.

"Nejstarší je pak profesionální kouzelník a bude vystupovat a je to Jula Nemész z Pardubic. Je mu 73 let."

Jaká kouzla diváci uvidí?

"Určitě nejzajímavější bude zmizení starosty města Železného Brodu z jeho starostovské židle. My ho každý rok buď upalujeme nebo mu sekáme hlavu, probodáváme ho a podobně. Vždycky nám z toho utekl, tak letos jsme vymysleli takové kouzlo, že se úplně ztratí ze starostovské židle. On už je čestným členem Českého magického svazu, protože nám fandí a nebýt jeho, tak by se to tady asi nedalo dělat v tomto rozsahu."

Kolik přichází na festival návštěvníků?

"Většinou máme představení vyprodána, ale přímých účastníků máme zatím registrovaných sto šedesát. Do prvního galaprogramu určitě přijedou další."

Vy sám jste taky kouzelník?

"Já už kouzlím přes 40 let, můj syn kouzlí od pěti let, tedy už 25 roků."

Jaké je vaše nejzajímavější kouzlo?

"Zajímavé je třeba sekání hlavy, ale myslím, že se nejvíce líbí kouzlení na Staropražské písničky, kde kouzlím jako staropražský Pepík. Jsou to příjemné melodie, lidi si mohou při tom i zazpívat. Ale děláme, jak už jsem říkal, useknutí hlavy, přeříznutí některé z divaček a podobně."

Mají lidé strach, když si je třeba vyberete ke svému kouzlu nebo tam jdou s odhodláním?

"Při těchto drastičtějších akcích mají strach. Třeba to sekání hlavy jsme nikdy nezkoušeli na sobě ani já ani syn, protože se docela bojíme. Není to příjemný pocit, když vám padá na krk gilotina."