V Česku vzniklo první Muzeum magie

Foto: ČTK

Dnes vás pozveme do prvního a jediného českého Muzea magie. Vzniklo v Jaroměři na Náchodsku. Expozice, která je přístupná každou sobotu, nabídne historii kouzelnictví, historické plakáty i kouzelné předměty.

Foto: ČTK
Muzeum bylo slavnostně otevřeno 1. června a za jeho vznikem stojí jednaosmdesátiletý kouzelník Jaroslav Zach. Kouzlům a magii se věnuje celý život. Na svém kontě má 6.370 vystoupení a je autorem řady triků. Tajemno ho vždycky bavilo.

Jaroslav Zach,  foto: ČTK
"Už jako kluk jsem chodil mezi spiritisty, mezi média. Mám tady medijní kresby, medijní dopisy, to jsem všechno získával už jako malý kluk. Mě to přitahovalo, ta tajemnost,"

uvedl Jaroslav Zach v pořadu České televize Toulavá kamera. Jaroměř je podle něj kolébkou kouzelnictví, protože první evropské kouzelné divadlo bylo založeno právě tady a to zásluhou Michala Siloráda Patrčky, což byla významná osobnost v době národního obrození. Že je Jaroměř město kouzelníků se potvrdilo i v roce 2004, kdy se tu konal Evropský festival magie, na kterém se představilo na pět desítek evropských mágů a kouzelníků. Jaroslav Zach tvrdí, že kouzla mají své místo i v dnešním přetechnizovaném světě.

Samotné muzeum představuje nejznámější české kouzelníky, jsou tu unikátní plakáty, zakouzlit si můžete s originálními rekvizitami. Jsou tu i různé čarodějné knihy a předměty, třeba čertovo a andělské vejce.

Foto: ČTK

Foto: ČTK
"Jsou to vlastně dva kameny, kterými cikánka zaháněla a zaříkávala nemoci. To jedno měla v ústech, tím druhým potírala nemocné místo. Zabavil jí to starosta, protože se mu to nějak nelíbilo a tady v záznamu píše, že ta kouzelná slova, to zaříkávání, neprozradila."

Ono známo 'abraka dabra' to tedy zřejmě nebylo. Jaroslav Zach se rozhodl postavit muzeum na své zahradě, ačkoliv mu město nabídlo místnost v pevnosti Josefov. Tamní prostor mu nevyhovoval a tak začal stavět na svém pozemku. Kromě veřejnosti mohou prostory využívat i kouzelníci, aby se naučili to 'něco navíc', co dělá dobrého kouzelníka skvělým kouzelníkem.

"To dokázal právě i pan Zach, který třeba předvedl bodání ruky. To dělal ledaskdo, třeba deseti či dvanácti noži, ale Jarda si navíc do té ruky probodnul obrovský kolík."

A to byla záhada, dodal v České televizi kouzelník Karel Kašpar.