Na Haiti byl zadržován český misionář, únosci žádali výkupné 50 000 dolarů

Český misionář Roman Musil, foto: ČTK

Čtyři dny trvalo, nežli únosci na Haiti propustili českého misionáře Romana Musila. Čtyřiatřicetiletý člen Řádu oblátů Neposkvrněné Panny Marie působí v nejchudší zemi na západní polokouli už několik let. Ve své farnosti na severu karibského ostrova má na deset tisíc lidí. Postavil zde školu, díky projektu adopce na dálku získal pro pět desítek dětí finanční prostředky, aby mohly školu navštěvovat, a nyní se snaží vybudovat i zdravotní středisko.

Český misionář Roman Musil,  foto: ČTK
Unesen byl minulé úterý, když jel do hlavního města Port-au Prince vyjednat pro školu další humanitární pomoc. Únosci za něj původně požadovali 50 000 dolarů. Po svém propuštění Roman Musil pro Českou televizi řekl, že s ním zpočátku zacházeli velmi tvrdě:

"Na začátku mi opravdu vyhrožovali, že mi useknou hlavu. Já jsem jim samozřejmě řekl, že jsem kněz a pracuji tu pro ty nejchudší, tak potom trošku změnili svoje jednání. Pak už to bylo lepší."

Ozbrojení bandité zadržovali českého misionáře v zamřížované místnosti v nejchudší části města. Řád oblátů za něj sice krátce po únosu zaplatil čtyři tisíce dolarů, na svobodu mu ale pomohla až přímluva dalšího kněze, který v Port-au Prince působí. Potvrdil to zástupce Řádu oblátů v České republice Tomáš Vyhnálek:

"On byl zadržován v jedné chudinské čtvrti, do které tento kněz zajišťuje dodávky vody. Takže tam byl velmi dobře známý, a když se dozvěděl, že tam zadržují Otce Romana, tak zasáhl."

Roman Musil,  foto: ČTK
Kroky k osvobození Romana Musila podnikla i česká diplomacie. Česko sice s únosci z principu nevyjednává, ministr zahraničí Cyril Svoboda však ihned kontaktoval svého kolegu na Haiti se žádostí o pomoc. Česká republika dosud nemá na Haiti své zastoupení, do vyjednávání se ale zapojil budoucí honorární konzul:

"Náš honorární konzul s ním mluvil a říkal, že je v dobrém stavu, že ale měl skutečně obavu o život,"

řekl po propuštění Romana Musila Cyril Svoboda. Český misionář se i přes tuto dramatickou zkušenost rozhodl, že na Haiti zůstane.

V zahraničí v současné době působí několik desítek českých misionářů. Potvrdil to zástupce Misijního díla a předseda komise pro misie Jiří Šlégr:

"Náš asi nejstarší misionář pater Med, kterému již je přes osmdesát let, je v Indii v oblasti Manipúr. Pak byl náš misionář v Bolívii, na svých cestách jsem v Angole potkal patera Zedníčka, který odešel ještě z bývalého Československa. Pokud vím, tak jsou sestry voršilky v Guayaně a salesiáni jsou v Bulharsku. Je to vlastně tak, že každý řád nebo kongregace si své misionáře posílá do svých domů, a my o tom všem nemáme úplný přehled."

Podle Jiřího Šlégra byly sice na některé misie, například v Indii, v minulých letech podniknuty útoky, přímo k únosu českého misionáře kvůli výkupnému však ještě nedošlo.