Na Karlův most chodil Jan Tříska čerpat sílu. Tento zvyk se mu stal osudným

Jan Tříska, foto: ČTK

Zemřel herec Jan Tříska. V sobotu spadl z Karlova mostu do Vltavy a od té doby byl ve vážném stavu v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Potvrdil to herec a režisér Jiří Mádl, se kterým měl Tříska právě v těchto dnech natáčet film Na střeše. Tragický pád herce Třísky byl podle prvních zjištění policie spíše nešťastnou náhodou než cíleným jednáním.

Jan Tříska,  foto: ČTK
"Několikrát mi říkal, že vždycky před natáčením chodí čerpat sílu a prosit o štěstí na Karlův most, kde sahá na sochy. Podle všeho se tam stalo něco nešťastného. Možná uklouzl. Tenhle zvyk se mu stal osudným. Honza Tříska se na natáčení těšil, absolvoval už kostýmovou zkoušku. Dlouho jsme zkoušeli. Byl v perfektní kondici. Pořád mě informoval o tom, jak běhá, a jak se připravuje s textem,"řekl České televizi režisér Jiří Mádl.

Nezapomenutelný Romeo i Radúz

Tříska patřil k nejtalentovanějším hercům generace 60. let. Mnoho však nechybělo, a mohli jsme ho vídat jako tanečníka. Jeho recitaci pak náhodou slyšel Karel Höger a tanec mu rozmluvil. Další kroky Jana Třísky vedly na pražskou DAMU, kde vystudoval herectví.

Jan Tříska ve filmu Radúz a Mahulena
Už ve svých 25 letech se v Národním divadle představil jako nezapomenutelný Romeo. Dalšího romantického hrdinu ztvárnil v dodnes vysílané pohádce Radúz a Mahulena. „Tehdy jsem hrával prince, kteří jezdí na bílém koni a recitují romantické verše. Nepředstavoval jsem si, že budu číst scénáře, kde stojí - Děda leží v posteli a mlčky civí do stropu,"žertoval pak po letech.

Do emigrace si nevzal ani rodinné fotky

Přišel rok 1977, kdy se jako signatář Charty 77 rozhodl emigrovat do Kanady a později do Spojených států. Odcházel se dvěma dětmi a nevzal sebou ani rodinné fotografie.

Karla Chadimová,  foto: ČT
"Když předstíráte, že jedete na čtrnáctidenní dovolenou na Kypr, tak sebou nemůžete mít babičku, dědečka, tatínka a maminku na fotkách, protože okamžitě vypadáte podezřele. To je stejné, jako kdybyste si sebou vzala palčáky a kulicha, protože víte, že z Kypru chcete utéct rovnou do Kanady."

I za oceánem našel Jan Tříska uplatnění jako herec. Natočil tu 44 filmů. Ztvárnil například střelce ve filmu Lid versus Larry Flynt, objevil se ve filmech Highlander, 2010: Druhá vesmírná odysea a dalších. Zpočátku bydlel u režiséra Miloše Formana, pak s manželkou Karlou Chadimovou a dvěma dcerami přesídlil do Kalifornie.

Obecná škola přinesla nezapomenutelnou hlášku

Jan Tříska v roli Igora Hnízda ve filmu Obecná škola,  foto: Lucernafilm - Alfa
Po roce 1989 se vrátil do českého povědomí triumfálními výkony v roli krále Leara na jevišti či jako učitel Igor Hnízdo ve filmu Obecná škola, která byla nominovaná na Oscara. Zazněla v ní snad nejznámější věta Třískovy filmové kariéry. Tu mu jednou v Praze připomněl i hotelový kuchař:"Najednou se zastavil a zařval: Jmenuji se Igor Hnízdo. To jsem měl radost."

Jan Tříska si pak zahrál ve filmu Horem pádem, roli kata v Máchově Máji nebo ve filmu Želary, taktéž nominovaných na Oscara. Ve hře Král Lear na Letních Shakespearových slavnostech byl jeho výkon v hlavní roli oceněn Cenou Alfréda Radoka. Naposledy hrál ve Svěrákově filmu Po strništi bos, kde hraje zarytého dědečka autora scénáře Zdeňka Svěráka. Letos v létě se vrátil na Shakespearovské slavnosti. Hrál v představení Martina Hilského Pocta Shakespearovi.