Na krajanský festival do Prahy přijel i muzikant Honza Chlumský z Kanady

Honza Chlumský

Až do neděle v Praze probíhá Mezinárodní krajanský folklorní festival. Více než čtyři stovky krajanů z devíti zemí vystoupí ve Valdštejnské zahradě nebo v Městské knihovně. Krojovaný průvod, který už tradičně představuje vrchol festivalu, projde Hradčanským náměstím v neděli dopoledne. Mezi účastníky jsou naši krajané z Ukrajiny, Chorvatska, Srbska, Rumunska, Maďarska nebo Slovenska. Přijel ale i dívčí pěvecký sbor z Brazílie nebo muzikant Honza Chlumský z Kanady. V rozhovoru Mileně Štráfeldové řekl, že k emigraci z Československa se rozhodl hned v srpnu 1968:

Honza Chlumský
"Hrál jsem v Jugoslávii, jeden den jsem tam dojel a akorát k nám vlítly spojené armády. Tak už jsem se nevrátil. Zůstal jsem ve Vídni, čekal jsem tam na manželku, která potom ale nepřijela, tak jsem odletěl do Kanady."

Čili vy jste už dřív byl profesionální muzikant?

"Jo, já hraju od čtrnácti roků na kytaru a potom zpívám, po venkově i v Praze, na elektrotechnické fakultě jsme měli orchestr. Prostě muzika je můj život."

Jak to bylo v těch prvních dobách v Kanadě? Podařilo se vám rychle najít uplatnění?

"Já bych si nestěžoval. Asi dva měsíce jsem dělal nějaké kurzy a potom jsem už dostal práci, protože jsem elektroinženýr. Mezi námi techniky, my si nakreslíme schémátko a víme, o co jde, takže ten jazyk tak moc nescházel. A potom to šlo strašně rychle. Za půl roku jsem už byl plynule v angličtině. Pak jsem si našel džob na univerzitě, kde jsem vlastně byl pětatřicet let a kde jsem skončil ve svých třiapadesáti."

Kde jste se usadil?

"V Montrealu, ze začátku v takové emigrantské části, protože člověk si nevěřil. Byl radši, když tam jsou lidi na stejné úrovni. Ale pak jsem se rychle osamostatnil."

A dostal jste se znovu k muzice, předpokládám...

"Já jsem s ní začal hned, jak jsem tam přijel. Starousedlíci vlastně neměli žádnou pořádnou českou muziku. A jelikož tenkrát letěla taková bavorácká, tak jsem dal dohromady pár kanadských muzikantů. Napsal jsem pro ně noty, protože oni to neznali a neuměli z hlavy. Začali jsme hrát a začalo to jít docela pěkně. Hráli jsme na šibřinkách a mikulášských v Montrealu."

Hrál jste hlavně pro krajany nebo i pro kanadské publikum?

"Ta bavorácká se samozřejmě hrála všude, ta se tam moc líbila. Pak jsem hrál čistě jen pro krajany. Když ale byl nějaký kontrakt pro Kanaďany, tak nebyl žádný problém."

Kde všude jste pro české krajany hrál nebo pořád hrajete?

"Montreal, Toronto, New York. Teď jsem byl v Severní Carolině a dostal jsem pozvání na Floridu do Československého klubu. Tam pojedeme zřejmě teď s manželkou na zimu."

Takže s tímto repertoárem jste se vypravil i na krajanský festival do Prahy?

"Jo. Nebyl jsem si jistý, protože já hraju spíš taneční muziku a písničky Suchého. Lidovky taky, samozřejmě. Tak to tady zkusím s lidovkami. Snad to vyjde."