Na letošní krajanský festival se už přihlásilo přes půl tisícovky krajanů

Věra Doušová, foto: autorka

16. září začne v Praze už třetí ročník krajanského festivalu. A i když se toto datum zdá ještě hodně vzdálené, přípravy na festival jsou v plném proudu. Organizační tým z občanského sdružení Sedm paprsků chystá letos pro krajany i několik novinek. S podrobnostmi je tu teď Milena Štráfeldová:

Věra Doušová, foto: autorka
Když v roce 2007 probíhal první ročník festivalu, sedělo v hledišti Salesiánského divadla v pražských Kobylisích jen pár diváků. Folklorní soubory našich krajanů z Ukrajiny a Rumunska nebo pěvecký sbor z východoslovenských Košic byly v jasné přesile. Při loňském ročníku už velký sál Martinického paláce na Hradčanech málem praskal ve švech. Se svými písněmi, tanci i krásnými kroji přijeli Češi nejen z východu, ale například i z amerického Texasu. Jejich pestrý průvod na závěr festivalu zaplnil celé Hradčanské náměstí. A jaký je zájem o účast na třetím ročníku?

"Každý rok je ten festival větší a větší, co se týče přihlášených krajanských souborů. K dnešnímu dni máme pět set dvacet přihlášek. Mimochodem loni se zúčastnilo 267 účastníků,"

Z loňského ročníku, uprostřed Věra Doušová
říká Věra Doušová z občanského sdružení Sedm paprsků, které festival už tradičně organizuje. I letos tak návštěvníci uvidí soubory z Ukrajiny, Rumunska a Slovenska, tentokrát ale poznají i české krajany z Polska, Moldávie, z Endicottu ve Spojených státech nebo hned několik souborů z Chorvatska:

"Protože z Chorvatska se už přihlásilo sedm spolků, namátkou řeknu z Daruvaru, z Končenice, z Verovice, Bělovaru... Na ty se velmi těšíme, protože je o nich známo, že mají velmi dobrou úroveň."

Na návštěvníky festivalu opět čekají kromě folklorních vystoupení i výstavy, autorská čtení nebo filmy s krajanskou tematikou. Samotní účastníci festivalu se ale mohou těšit na novinku:

"Od letošního roku začneme krajanům představovat jeden z krajů České republiky. Je to proto, aby krajané, když přijedou mnozí z veliké dálky, měli možnost, ačkoliv budou v Praze, podívat se ještě na kraje trošku vzdálenější."

Z loňského ročníku, foto: autorka
A tím prvním bude Středočeský kraj. Krajané tak poznají nejen umění a památky, ale i některé podniky a pohostinnost Středočechů. Projedou se například historickým vlakem do Rakovníka, podle Berounky a na Křivoklát.

A i když tentokrát Středočeský kraj na krajanský festival přispěl, mají jeho organizátoři v období nynější hospodářské recese starosti s profinancováním.

"Pro nás je velmi těžké zajistit peníze na chod festivalu. Díky tomu, že se přihlásilo tolik krajanů, a my z toho máme velikou radost, tak na druhé straně máme velikou starost, abychom zajistili peníze na jejich ubytování."

Na pořádání festivalu ovšem přispěje i ministerstvo zahraničí nebo pražský magistrát. Spolupořadateli 3. ročníku. který potrvá až do 20. září, jsou Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, Středočeský kraj a Folklorní sdružení ČR. Uzávěrka přihlášek je 20. června, zájemci se mohou zaregistrovat na webu sdružení Sedm paprsků www.sevenrays.cz.