Na Lipně vznikla první česká stezka korunami stromů

Foto: ČTK

Výhled ze čtyřicetimetrové výšky nabízí nová turistická atrakce na vrcholu Kramolín v Lipně nad Vltavou. První česká stezka, která vede korunami stromů, umožňuje pozorovat šumavskou krajinu a při dobré viditelnosti dokonce Alpy.

Foto: ČTK
Stezka leží v nadmořské výšce 901 metrů a dostanete se k ní několika způsoby. Ti zdatní dojdou na vrchol Kramolína pěšky po značených trasách z Lipna na Vltavou. Komu se nechce šlapat, použije sedačkovou lanovku nebo minibusy, které jezdí každou hodinu. Unikátní Stezka korunami stromů je v Česku jediná a stojí u jihočeského Lipna. Návštěvníci si mohou nad korunami stromů připadat jako v nebi. Krajinu totiž uvidí z ptačí perspektivy. Stezka měří 675 metrů a zakončena je 40 metrů vysokou vyhlídkovou věží. Stála 62 milionů a dostat se na ni můžete za 150 korun. Provozovatelé tuhle atrakci postavili za dva měsíce. Celý projekt šetrně zasadili do stávajícího lesa, uvedl v České televizi ředitel Společnosti Stezka korunami stromů Filip Pekárek:

"Je z 90 procent ze dřeva. Stojí na zhruba 75 podpěrách. Samotná věž na devíti lepených čtyřicetimetrových nosnících."

Foto: ČTK
Les je totiž nedílnou součástí celého projektu. A aby se lidé při cestě do korun stromů nenudili, čeká je cesta plná zážitků. Jsou tu akustická i odpočinková zastavení, jednoduché překážky pro děti. Jsou tu i náročnější překážky pro dospělé. Návštěvníci se dozvědí také detaily o lese, životě v něm, o těžbě dřeva a jeho využití. Celá stezka je bezbariérová, mohou ji absolvovat vozíčkáři nebo rodiny s kočárky, což návštěvníci oceňují:

"Na spoustu míst není s vozíkem přístup, takže určitě super. - Tady se mi to líbí."

Z vrcholu vyhlídkové věže ve výšce 40 metrů lze vidět nejen Šumavu, ale také Novohradské hory a za dobrého počasí i vrcholy Alp. Stezku lemuje dřevěné zábradlí a průhledná síť. Zájem o novinku je obrovský. I když se bude stezka oficiálně otevírat až 20. července, vzali ji první turisté útokem. Za první tři hodiny tu prošlo přes jeden a půl tisíce lidí. Za odměnu získali unikátní pohled na lipenské jezero a okolní krajinu.

Foto: ČTK
Až dosud totiž museli zájemci o stezku korunami stromů jezdit do Bavorska. Podle jejich ohlasů je ta česká podstatně širší. Lidé se po ní mohou i vrátit, pokud nechtějí použít rychlejší cestu. Tou je suchý točitý tobogán, mimochodem nejdelší v Česku. Měří 52 metrů a jeho převýšení je 24 metrů. Jezdí se na speciálních podložkách, které pomáhají snížit rychlost. A kdo si jízdu zamiluje, může jít na tobogán kolikrát bude chtít. Stezku už podruhé absolvovat nemusí, stačí vystoupat točité schodiště. Při slavnostním otevření čeká 20. července na turisty například ukázka vzdušné akrobacie na šálách a děti třeba vystoupení klaunů. A kdo má adrenalinu málo, může se po prohlídce stezky v korunách stromů pustit dolů z vrchu Kramolín na speciální koloběžce. Stezka bude v provozu celoročně a tak se sem turisté mohou vydat i v zimě a spestřit si tak lyžování.

10
48.706369160000
14.065246580000
default
48.706369160000
14.065246580000