Na pohřeb prezidenta Havla přijedou současné hlavy států i jeho bývalí kolegové

Foto: ČTK

Třídenní státní smutek, zákon, který má zdůraznit zásluhy Václava Havla, ohlášené návštěvy světových státníků, kteří přijedou tento pátek do Prahy, ale i dlouhá fronta lidí čekajících před Pražskou křižovatkou - tak bychom mohli krátce shrnout události posledních čtyřiadvaceti hodin, kdy se Česko připravuje na rozloučení s exprezidentem Havlem:

Petr Nečas podepisuje na Pražském hradě kondolenční knihu, foto: ČTK
Vláda na svém mimořádném zasedání rozhodla, že v České republice bude v souvislosti s úmrtím Václava Havla od středy 21. do pátku 23. prosince státní smutek. Minimálně po dobu těchto tří dnů budou na státních a veřejných budovách vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi. Po jednání kabinetu to oznámil premiér Petr Nečas:

"Vláda vyzývá všechny obyvatele České republiky, aby v pátek 23. prosince ve 12 hodin uctili památku prvního prezidenta České republiky pana Václava Havla minutou ticha. Vláda také doporučuje hejtmanům, primátorům, starostům měst a obcí a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy a moci zajistit vyhlášení státního smutku."

Premiér současně vyzval pořadatele společenských, kulturních a sportovních akcí, aby zvážili jejich vhodnost během státního smutku. Dnem státního smutku uctí v pátek památku Václava Havla i Slovensko.

Vláda se současně shodla na zákonu, který ocení zásluhy exprezidenta Václava Havla na rozvoji demokracie a svobody v České republice. Podobné zákony již dříve přijal parlament v případě prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. Na svém nejbližším jednání počátkem února má tento zákon projednat sněmovna. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je to adekvátní způsob, jak uctít památku osobnosti celosvětového významu, kterou Havel byl:

Foto: ČTK
"Český národ a celá Evropa ztratila opravdu nejvýznamnějšího Čecha 20. století. A tudíž je dobře, že ho stát tímto zákonem uctí."

I tento zákon, stejně jako tomu bylo u Havlových předchůdců Masaryka a Beneše, má už dnes své kritiky. Například místopředseda Senátu Petr Pithart podotkl, že historii a politiku by neměly soudit zákony.

Na pátek 23. prosince se chystá státní pohřeb exprezidenta Havla. Začne v poledne ve Svatovítské katedrále. Už nyní se ohlašují návštěvy světových politiků, kteří se posledního rozloučení zúčastní. Budou mezi nimi například francouzský prezident Nicolas Sarkozy, slovenský prezident Ivan Gašparovič i premiérka Iveta Radičová, polský prezident Bronislaw Komorowski nebo jeho rakouský protějšek Heinz Fischer. Z Německa dorazí buď prezident Christian Wulff nebo kancléřka Angela Merkelová. Spekuluje se i o americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové a jejím manželovi Billu Clintonovi. Jejich účast ale zatím americké velvyslanectví v Praze nepotvrdilo. Přijedou i politici, kteří ve svých vrcholných funkcích působili ve stejné době jako Václav Havel: polský exprezident Lech Walesa nebo bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. Ten v krátkém prohlášení pro novináře ocenil českého prezidenta za nápravu vztahů mezi Čechy a Němci:

"Václav Havel zůstane navždy v našich vzpomínkách. Pomohl nám překonat těžkou dobu útoků proti našim sousedům, a tím i proti Československu. A za způsob, jakým to dělal, se stal skutečným vzorem a navždy blízkým přítelem."

Rakev s ostatky Václava Havla byla vystavena v Pražské křižovatce, foto: ČTK
Od pondělí je rakev s ostatky exprezidenta Václava Havla vystavena v Pražské křižovatce, odsvěceném kostele Sv. Anny na Starém Městě, který dal Václav Havel přebudovat na sídlo své nadace. Lidé tu i v úterý čekali dlouhé frontě, aby se s ním přišli rozloučit. Zaznamenali jsme tu několik ohlasů:

"Jsem Američan, ale bydlím v Praze už tři roky. Slyšel jsem Havla v Harvardu v r. 1995. Pro nás v Americe byl Havel lepší prezident než ten náš. Je to smutný den. - Jako mladá generace se s ním chci rozloučit. To je tak všechno. /Pláč/ - Já jsem starší generace, ale považuji ho za úžasného člověka, který pro nás hodně udělal. - Potkali jsme ho u nás ve školním divadle Disk. Přišel se podívat na jednu inscenaci, Hamleta, co se loni hrál. Tam jsem ho měla možnost vidět. Ale nemluvila jsem s ním, to ne. Myslím, že byl výborný dramatik. - Pro mne byl Havel vždycky hvězda. Oceňovala jsem ho jako člověka. Nikdy neztratil tu obyčejnost, pochopení pro lidi. A říkám, že bych si to s ním i byla vyměnila. Mně už je dvaaosmdesát, a on by byl ještě něco napsal."

Z Pražské křižovatky bude rakev převezena na Pražský hrad, kde bude vystavena ve Vladislavském sále. Potáhnou ji koně na stejné dělostřelecké lafetě jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Potvrdil to mluvčí Hradu Radim Ochvat:

Foto: ČTK
"Smuteční průvod vyjde v deset hodin z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Pražského hradu vstoupí branou Gigantů a dále přes první, druhé a třetí nádvoří do Starého královského paláce. Rakev s ostatky prezidenta Havla bude poté uložena na katafalk a vystavena ve Vladislavském sále. Při této příležitosti se zde ke slavnostnímu shromáždění sejdou vysocí ústavní činitelé České republiky, kteří uctí památku prvního českého prezidenta. Prezident republiky Václav Klaus zde přednese svůj projev."

Na Pražském hradě se můžou lidé s Václavem Havlem rozloučit do čtvrtečního večera.

Památku Václava Havla si v úterý připomněli i poslanci. Hlavní projev přednesla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, zazněly tu ale také úryvky vystoupení Václava Havla, když jako prezident hovořil v dolní komoře.