Na Pražském jarmarku tančí i maorští válečníci

prazsky_jarmark08.jpg

Na tisíc účastníků se v těchto dnech vystřídá na pódiu na Ovocném trhu v Praze. Až do neděle tu probíhá pátý ročník mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Kromě českých a slovenských souborů na něm vystoupí hosté z Itálie, Řecka, Ruska, Bosny a Hercegoviny, ale i z Izraele, Japonska nebo Nového Zélandu. Na zahájení festivalu byla i Milena Štráfeldová:

Slovenská fujara zazněla v úterý večer při slavnostním zahájení Pražského jarmarku. V té chvíli ale už stovky lidí několik hodin sledovaly vystoupení českých i zahraničních souborů, které se střídaly na pódiu v samém centru Prahy. Byl mezi nimi například bosenský soubor Hercegovina.

Z největší dálky do Prahy přijeli členové novozélandského souboru Whakaari. Divoce potetovaní a téměř nazí tanečníci předvedli maorské válečné tance:

Byl tu ale i řecký soubor Lakmos, pražští Šarvánci, kteří se věnují slovenskému folkloru, nebo Šumava z Klatov:

Mezi hosty na zahájení festivalu promluvil i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček:

"Já si myslím, že každý z těch souborů přivezl tradici ze své země a že právě Praha je propojena s různými kouty České republiky, ale také s celým světem."

Pražský jarmark pořádá Folklorní sdružení České republiky. Jeho předseda Zdeněk Pšenica připomněl, že jarmark se stal i za svou krátkou pětiletou historii jedním z největších a nejnavštěvovanějších festivalů v Česku:

"Přivezli jsme do Prahy nejlepší soubory z České republiky i ze světa."

Ve středu prošel centrem Prahy krojovaný průvod všech účastníků Pražského jarmarku. Vystoupení na Ovocném trhu probíhají každý den až do pozdních večerních hodin. Kromě zahraničních souborů se tu představí i Brněnský soubor lidových nástrojů, slovenský Sĺuk nebo vojenský folklorní soubor Ondráš, kterému hrozí, že bude zrušen. Po celý týden se tu lze podepsat pod petici na jeho záchranu. Loni se v hledišti festivalu vystřídaly desítky tisíc návštěvníků.