V pátek projdou centrem Prahy folklorní zpěváci a tanečníci z celého světa

vonicka4.jpg

Už tento čtvrtek na Ovocném trhu v Praze začne další ročník Pražského jarmarku. Letos se podle organizátorů do Prahy sjedou téměř dva tisíce lidových zpěváků, muzikantů a tanečníků z Česka i ze zahraničí. Vystoupí tu soubory například z Číny, Mexika, Spojených států nebo Kapverdských ostrovů. Jednu z největších folklorních akcí v našem hlavním městě pořádá již tradičně Folklorní sdružení ČR a Milena Štráfeldová požádala jeho předsedu Zdeňka Pšenicu o bližší informace:

"Je to už sedmý ročník a přes svou krátkou historii patří Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark mezi největší festivaly nejenom z hlediska účinkujících souborů, ale i z hlediska návštěvnosti. A obdobně, jak tomu bylo v minulých letech, připravili jsme i gastronomii, řemesla. Festival začíná 26. srpna a taneční maratón bude trvat až do úterý večer."

Jaké soubory letos vystoupí?

"Máme kromě našich špičkových souborů, jako je Vojenský umělecký soubor Ondráš nebo Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, i výroční pořad souboru Hořeňák. Jsou tam ale i soubory ze zajímavých destinací, Nového Zélandu, Mexika a podobně."

Kolik bude mít Jarmark letos účastníků? Spočítali jste to?

"Počet účinkujících je o pár stovek vyšší než v loňském roce. Vloni jsme měli čtyři desítky souborů, letos jich máme ještě o několik víc. V pátek bude průvod historickým centrem Prahy, kde se zúčastní třicet dva souborů, takže si myslím, že Pražané i návštěvníci Prahy se mají na co těšit."

Přesto se zeptám, jak se do organizace letošního Pražského jarmarku promítla krize?

"Samozřejmě krize se promítla při shánění financí. Museli jsme daleko víc šetřit, je ale důležité, že v tuto chvíli je festival pokryt, takže jsme se s tím vyrovnali. Ale úsporná opatření byla velmi výrazná."

Návštěvníci Pražského jarmarku budou moci během festivalu ochutnat českou zabijačku i moravské koláče. Budou si také moci vyzkoušet různá lidová řemesla, drátenictví, foukání skleněných figurek, malování na perník nebo výrobu keramiky na hrnčířském kruhu. I letos je vstup na všechny akce Pražského jarmarku zdarma.

Fotografie: Milena Štráfeldová