Na sklonku kariéry se Martin Damm dočkal vytouženého grandslamového vítězství

Foto: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG

Letošní tenisové US Open přineslo Martinu Dammovi premiérový grandslamový titul ve čtyřhře mužů. Skvěle se navíc prezentoval i v mixu, kde došel se svojí krajankou Květou Peschkeovou až do finále. Na posledním grandslamovém turnaji sezóny se dařilo také juniorům. Dušan Lojda nenašel ve dvouhře této kategorie žádného přemožitele.

Foto: Ruth Livingstone / Stock.XCHNG
Očitým svědkem soubojů v areálu ve Flushing Meadows byl i prezident ČTS Ivo Kaderka, který vyjádřil s vystoupením našich hráčů spokojenost.

"Myslím si, že představení českých tenistů bylo velmi důstojné. Nejvíce mě potěšil famózní návrat Jirky Nováka, který ve velké formě přehrál tři vynikající hráče. Dostal sebedůvěru do velkých zápasů a to je hodně dobře před následujícím zápasem Davisova poháru."

Méně blyštivými výsledky se tentokrát prezentovaly naše ženy. Maximem bylo 3.kolo v podání Nicole Vaidišové. Kaderka však z tohoto momentálního útlumu nedělá vážné závěry.

"Grandslam je grandslam, ten se jednou povede a jindy nepovede. Samozřejmě Nicole Vaidišová nevyhrála zápas, který asi měla vyhrát, ale stejně bude za chvíli jedna z nejlepších tenistek světa a ostatní mladá děvčata se jí budou přibližovat k 30. místu. Myslím si, že další grandslam zase ukáže výrazný úspěch."

Největší úspěchy jsme tradičně zaznamenali v deblových soutěžích. Vítězství Martina Damma po boku Inda Leandra Paese znovu potvrdilo příslušnost českého tenisu k absolutní světové extratřídě.

"Nehovořil bych o světové extratřídě pouze u deblu. Když se podíváme kolik Čechů hrálo v hlavní soutěži na všech grandslamech a kam až došli, tak když si uděláme statistiku, zjistíme, že mezi světovými velmocemi jsme stále na 3.-5. místě. Tam samozřejmě patří i deblisté, takže si myslím, že to svědčí o mimořádné síle českého tenisu, která je v zahraničí mnohdy vnímána více, než v Česku."

Ve výborném světle se předvedla i nastupující generace.

"Devátý rok platí v ČTS podpora mladé tenisové generace a tato filozofie přináší dlouhodobě výsledky, nevyjímaje úspěchy v letošním roce. To že jsme absolutní špička v juniorech svědčí o mnohém a tento trend podpory mladých bude pokračovat."

Turnaj na betonových dvorcích v New Yorku je odjakživa na rozdíl od ostatních grandslamů postaven na prvcích show. Při letošním ročníku např. organizátoři v přestávkách mezi hrami pouštěli z reproduktorů hudbu. Přes nelibost drtivé většiny zahraničních hráčů zde mají diváci daleko větší volnost, než na jiných turnajích. Projevuje se to např. jejich chozením po tribunách či hlasitými projevy přímo během hry.

"Tenis je určitě konzervativnější než ostatní sporty, ale nemá šanci uniknout světovým trendům, které sport provází. Samozřejmě i tenis bude čím dál víc směřován k show, neboť to přiláká diváky a tím zaplní ochozy. US Open je specifický turnaj, je to takový mumraj a já si myslím, že tomuto trendu, který nastupuje ve všech oblastech života ani tenis neuteče."

Ovšem ve Wimbledonu, kde se často až úzkostlivě lpí na tradicích, je ztvárnění tenisu takovým způsobem naprosto nepředstavitelné.

"V tuto chvíli si to nedokážu představit, neboť Wimbledon stále např. drží i konzervativní oblékání hráčů apod. Znovu ale opakuji, že trendům, které nastoupily se tenis nevyhne."

Ačkoliv klasický grandslamový turnaj trvá 14 dnů, v New Yorku se hrálo o tři dny méně. Na vině bylo deštivé počasí, čímž znovu zesílilo volání po instalaci zatahovací střechy alespoň nad dvěma největšími dvorci. Kaderka by tuto myšlenku podpořil nejen na grandslamech.

"Je to pro mě krásné téma, protože jedna z našich priorit a krásných snů je mít takovou střechu na Štvanici. V podstatě o tom uvažuji od roku 1998 a dělám všechno proto, aby se to povedlo. Je to klíčové a strategické rozhodnutí pořadatelů všech velkých sportovních akcí, protože ten stadion potom může sloužit 365 dní v roce bez ohledu na počasí. To, že to potřebuje tenis je nepochybné. Velmi dobře jsem v tomto ohledu sledoval media a ta střecha na US Open by měla stát 70 milionů USD a sám John McEnroe se při komentářích podivoval, že americká tenisová asociace takové rozhodnutí ještě nepřijala. Patrně by ale mělo být v roce 2009."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio