Na Vltavě se objevil první a jediný maják

Foto: ČTK

Dnes se vydáme za zajímavostmi k vodě. V Praze na Vltavě vznikl jediný funční maják na této řece. Na vlastní náklady ho tu vybudovali vodní motoristé z Libeňského ostrova. A v Mrákově na Domažlicku zase potápěči ponořili pod hladinu místního zaplaveného lomu unikátní výcvikovou a kontrolní kabinu.

Foto: ČTK
Každé dvě vteřiny zabliká po setmění jediný maják na Vltavě. Vyrostl na ostrohu u Libeňského ostrova. Vodní motoristé se zde totiž po setmění špatně orientovali. Proto se rozhodli vybudovat nový téměř třímetrový červenobíle pruhovaný maják.

"Je to skutečně první maják, který je funkční a který plní to, co se od majáku očekává. To znamená, přesně ukáže lodím, kde končí výběžek ostrova,"

uvedl předseda Klubu vodních motoristů Libeňský ostrov Roman Kelbich. Jak dodal, několik lodí tu už narazilo na dno a poškodily se.

"To byl jeden z důvodů stavby, protože tady ztroskotaly tři lodě právě na špici ostrova, kde maják je."

Na Libeňském ostrově ve dvou klubech kotví přes šest desítek lodí. Maják bude sloužit nejen pro ně, ale i pro ostatní, které jezdí okolo. Iniciátor projektu Roman Kelbich se tak stane i jakýmsi 'strážcem majáku'.

"Vtipná pozvánka byla v nějakých novinách, že maják je malý, ale šikovný. Není tedy tak velký, aby se v něm dalo bydlet, protože má asi necelé tři metry. Maják v podstatě nelze vypnout, i když se přeruší proud, tak se automaticky přepne na záložní baterie."

Když byla v roce 2002 povodeň, tak tu voda stoupla o šest metrů. Proto má maják pevnou železobetonovou kontrukci. Světelná hlavice má nejsilnější LED diodovou žárovku, která šla sehnat a v případě povodně ji lze sundat. Světlo majáku by mělo být vidět až na vzdálenost pěti kilometrů.


Majákem na Vltavě, však naše dnešní vodní a podvodní zajímavosti nekončí. Přesuneme se do Mrákova na Domažlicko, kde potápěči ponořili pod hladinu zaplaveného lomu unikátní výcvikovou a kontrolní kabinu. Podvodní pozorovatelna bude sedět na dně v hloubce téměř devíti metrů a bude sloužit pro výcvik potápěčů i pozorování podvodního života. Do vody se spustil i předseda potápěčského klubu v Plzni Jaroslav Hudec a jaké byly jeho první dojmy?

"Fantastický. Já jsem byl už tady na Lomečku několikrát, ale tentokrát jsem byl překvapený, jak mě ozářila ta kabina pod vodou, protože ona vypadá jako takový malý kostel."

Pozorovatelnu tvoří kulovitá kabina o průměru asi 3,5 metru s osmi okénky. Vejde se o ní několik lidí.

"Budeme chtít, aby tam byli maximálni tři či čtyři. Limitující je přístup, sestupová šachta o průměru asi metr dvacet. Žebřík je dlouhý kolem jedenácti metrů, takže chceme, aby tam byla bezpečnost."

Podobné zařízení v Česku, ale asi i jinde ve světě zřejmě neexistuje. Pozorovatelna vyšla na zhruba milion korun, dotaci 660.000 Kč poskytlo ministerstvo školství. A co je v místním lomu k vidění, o tom více správce místního Lomečku Zdeněk Zrůst.

"Ta voda je opravdu čistá. Máme nejhezčí vodu v České republice už dva roky po sobě. Parametry pitné vody má dneska málokdo v republice a všechno, co je pod hladinou v českých rybnících, jezerech, tak to tady máme. Super velké kapry, máme tady velkého sumce dvoumetrového, obrovské štiky. Život, jaký já jsem si představoval jako dítě, že můžu pod vodou vidět, tak takový tady je."

Měsíc budou probíhat technické zkoušky a pak se unikátní pozorovatelna zpřístupní veřejnosti.