Na závěr své návštěvy v USA jednal Klaus ve Washingtonu o vízech a radaru
Pátečním setkáním s americkým viceprezidentem Richardem Cheneynem a ministrem obrany Robertem Gatesem ve Washingtonu vrcholí týdenní návštěva českého prezidenta Václava Klause ve Spojených státech. Její dosavadní průběh zrekapituluje Milena Štráfeldová:
"Dobře jsme si promluvili. Od prezidenta Klause jsem se toho hodně dozvěděl o Evropské unii. A velmi si vážím jeho otevřeného a přátelského postoje ke Spojeným státům."
Po Texasu Václav Klaus navštívil dva další státy amerického jihu: Alabamu a Louisianu. V New Orleans si prohlédl nové protipovodňové zábrany, které město buduje po katastrofálních záplavách, jež v roce 2005 způsobil hurikán Katrina. Podle prezidenta Klause jsou tato opatření inspirací i pro Českou republiku:
"To, co jsme tady právě viděli, obrovské rekonstrukce, obrovské pokusy systému, které by zabránily vodě, to se myslím zase máme co učit."Vrcholem týdenní návštěvy Václava Klause jsou ale jeho jednání ve Washingtonu. S demokratickou šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou jednal už ve čtvrtek. Dotkli se například otázky zrušení víz pro české občany při cestách do Spojených států. Klaus již při setkání s krajany v texaském Houstonu prohlásil, že žádat o americká víza je pro mnohé Čechy frustrující. Nancy Pelosiová má podle něj pro zrušení víz pochopení. Hovořili spolu ale také o životním prostředí a globálním oteplování:
"Sdílel jsem její názory na nezbytnost energetické bezpečnosti, vysvětloval jsem jí, k jakému radikálnímu skoku směrem k lepšímu došlo v naší zemi z hlediska ekologických problémů. Nesdílel jsem ale úplně její názor na globální oteplování a neskrýval jsem to."
V pátek čekala Václava Klause setkání s vrcholnými představiteli americké exekutivy: viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Vedle víz bylo hlavním tématem rozhovorů umístění amerického radaru v České republice jako součásti protiraketové obrany Spojených států. Se žádostí o to, aby na českém území mohli postavit svůj radar, se Američané obrátili na českou vládu letos v lednu. Umístění radaru ale rozděluje nejen českou politickou scénu, ale i veřejnost. Více než polovina lidí s radarem nesouhlasí, proti jsou i sociální demokraté a komunisté, kteří požadují, aby se o něm rozhodovalo v referendu. To ale odmítá vládní Občanská demokratická strana. Česká vláda by měla Spojeným státům na jejich žádost odpovědět do několika týdnů.