Na závěr své návštěvy v USA jednal Klaus ve Washingtonu o vízech a radaru

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK

Pátečním setkáním s americkým viceprezidentem Richardem Cheneynem a ministrem obrany Robertem Gatesem ve Washingtonu vrcholí týdenní návštěva českého prezidenta Václava Klause ve Spojených státech. Její dosavadní průběh zrekapituluje Milena Štráfeldová:

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Václav Klaus zamířil nejprve na jih Spojených států. V texaském Houstonu se setkal s českými krajany, kterých zde podle odhadů žije až půl milionu. Prezident Klaus je považuje za nejaktivnější českou komunitu ve Spojených státech. Z vlastních prostředků si například v Houstonu postavili České středisko, finanční sbírkou pomohli Česku i po ničivých záplavách v roce 2002. V Houstonu se Václav Klaus setkal i s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem starším, otcem současného prezidenta. Ten po setkání s Václavem Klausem řekl:

"Dobře jsme si promluvili. Od prezidenta Klause jsem se toho hodně dozvěděl o Evropské unii. A velmi si vážím jeho otevřeného a přátelského postoje ke Spojeným státům."

Po Texasu Václav Klaus navštívil dva další státy amerického jihu: Alabamu a Louisianu. V New Orleans si prohlédl nové protipovodňové zábrany, které město buduje po katastrofálních záplavách, jež v roce 2005 způsobil hurikán Katrina. Podle prezidenta Klause jsou tato opatření inspirací i pro Českou republiku:

Prezident Václav Klaus a předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová, foto: ČTK
"To, co jsme tady právě viděli, obrovské rekonstrukce, obrovské pokusy systému, které by zabránily vodě, to se myslím zase máme co učit."

Vrcholem týdenní návštěvy Václava Klause jsou ale jeho jednání ve Washingtonu. S demokratickou šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou jednal už ve čtvrtek. Dotkli se například otázky zrušení víz pro české občany při cestách do Spojených států. Klaus již při setkání s krajany v texaském Houstonu prohlásil, že žádat o americká víza je pro mnohé Čechy frustrující. Nancy Pelosiová má podle něj pro zrušení víz pochopení. Hovořili spolu ale také o životním prostředí a globálním oteplování:

"Sdílel jsem její názory na nezbytnost energetické bezpečnosti, vysvětloval jsem jí, k jakému radikálnímu skoku směrem k lepšímu došlo v naší zemi z hlediska ekologických problémů. Nesdílel jsem ale úplně její názor na globální oteplování a neskrýval jsem to."

V pátek čekala Václava Klause setkání s vrcholnými představiteli americké exekutivy: viceprezidentem Richardem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Vedle víz bylo hlavním tématem rozhovorů umístění amerického radaru v České republice jako součásti protiraketové obrany Spojených států. Se žádostí o to, aby na českém území mohli postavit svůj radar, se Američané obrátili na českou vládu letos v lednu. Umístění radaru ale rozděluje nejen českou politickou scénu, ale i veřejnost. Více než polovina lidí s radarem nesouhlasí, proti jsou i sociální demokraté a komunisté, kteří požadují, aby se o něm rozhodovalo v referendu. To ale odmítá vládní Občanská demokratická strana. Česká vláda by měla Spojeným státům na jejich žádost odpovědět do několika týdnů.