Klaus i Kaczyński budou mluvit stejným hlasem

Lech Kaczyński (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK

V pondělí na zámku v Lánech spolu povečeřeli český prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczyński. I když šlo o neformální, takřka zdvořilostní setkání, mnohé napovídá už fakt, že hlavy sousedních států měli potřebu se vidět tři pouhé dny před tím, než se setkají na schůzce čtrnácti středoevropských prezidentů v Brně. Oba státníky spojuje shoda názorů na řadu evropských otázek a také společný problém amerických základen ve střední Evropě.

Lech Kaczyński (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
Česko by se s Polskem mělo dělit o americký protiraketový systém ve střední Evropě, jehož radarová část se v plánuje umístit ve středočeských Brdech, zatímco rakety by byly v Polsku. Vlády a prezidenti obou zemí prosazují účast na tomto projektu navzdory dosavadní nechuti většiny svých občanů a domácí opozice. Smířeni s americkými základnami ale nejsou ani někteří sousedé a další partneři v Evropské unii. To je jedno z témat, o nichž si Václav Klaus s Lechem Kaczyńským mají co říci. A podle českého prezidenta téma základen posílí vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou už nyní mimořádné. "Chtěl bych říci, že si oba uvědomujeme, že právě tato věc je mimořádně významnou pro další posílení česko-polských vztahů, protože je jasné, že v této věci je maximální důvod, abychom hráli spolu a nikoliv proti sobě."

Na setkání středoevropských prezidentů, které se od čtvrtka do soboty uskuteční v Brně, si Klaus i Kaczyński možná na toto téma vyslechnou nejeden kritický hlas. Nicméně své postoje údajně neladili a očekávají, že i bez toho budou oba mluvit stejným hlasem. Konzultovat ale hodlají svá jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem, který hodlá navštívit střední Evropu začátkem června.

"V červnu a v červenci budu mluvit s prezidentem Bushem o velmi konkrétních věcech. Ale ať si nikdo nemyslí, že povedu tato jednání bez konzultace s prezidentem Klausem a vládou. Polsko je v této věci připraveno být plně solidární s Českem," slíbil polský prezident Lech Kaczyński.

Pondělní večer potvrdil také podobnost až shodu názorů obou státníků také pokud jde o euroústavu. Pokud takový dokument Evropská unie v budoucnu přijme, měl by být kratší a místo většinového hlasování by měla dominovat jednomyslnost, domnívají se oba prezidenti, kteří varují před oslabováním národních států v evropském celku.