Nabídka boje s korupcí
Korupce patří v Česku mezi nejvážnější problémy, a tak není divu, že je velmi často předmětem kritiky ze strany Evropské unie i jiných mezinárodních institucí. S projev korupce se setkávají také zahraniční firmy působící u nás. I proto Americká obchodní komora v České republice dala dohromady speciální tým, který v rámci boje proti korupci připraví ještě před květnovými sněmovními volbami radikální novelu zákona o veřejných zakázkách.
Americká obchodní komora v České republice zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM. Cílem novely zákona o veřejných zakázkách, kterou chce spolupřipravit, má být zprůhlednění systému přidělování milionových zakázek. Jak řekl ředitel komory Weston Stacey, situace se v této oblasti zhoršila, a proto přišli s iniciativou. Jejich byznysmenům došla trpělivost, protože vlastně nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. David Ondráčka z české pobočky Transparency International k tomu v České televizi řekl:
"Mnohé firmy, které investovaly u nás,na jedné straně přinesly jistou svoji firemní kulturu, ale zároveň si uvědomovaly, že pokud se nepřizpůsobí místnímu trhu, tak budou končit a neuspějí. Postupně některé z nich zvolily přístup, že se nebudou účastnit soutěže o veřejné zakázky, že odejdou z tohoto trhu, ale mnohé z nich se přizpůsobily a nepochybně jsou součástí korupčního problému. Já tedy vnímám, že ta nová iniciativa je pozitivní v tom směru, že ta věc už přesáhla únosnou míru a že také musí být součástí řešení. Ony se chtějí zapojit do diskuse, jak u nás veřejné investování změnit, jak ho zefektivnit tak, aby korupce ne úplně vymizela, ale aby dostala alespoň pod nějakou elementární kontrolu. Mnozí podnikatelé, a skutečně nejde o Američany, Brity nebo jakékoliv jiné firmy, si uvědomily, že ten stav je prostě dlouhodobě neudržitelný, že korupční taxy, které se platí, ty provize, prostě přesáhly míru, která je přijatelná, uvědomují si, že to natolik ten trh ničí, že i když z toho třeba měli krátkodobé výhody, tak dlouhodobě to udržitelné není, a že se tady bude měnit tlak na to, aby politická reprezentace přistoupila systémově se prostě bude měnit ta politická objednávka."
"Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe,"řekl Weston Stacey. Američané chtějí dostat do zákona o státních zakázkách například ustanovení o průzračné majetkové struktuře, o lepší dokumentaci, o odpovědnosti samospráv, ale i to, aby výběrová řízení byla otevřená.Pozvánku do týmu zpracovávajícího novelu zákona dostaly mimo jiné také obchodní komory Německa, Británie, Francie a Kanady, na přípravě se podílí i protikorupční organizace Transparency International, sdělil David Ondráčka:
"Potřeba toho systémového tlaku na politickou reprezentaci, na úředníky, který by vedl ke změnám, tady je, takže já jsem rád, že se komory ozvaly. Nebral bych to tak, že se ozvala americká komora, britská nebo jakákoliv jiná, podstatné je, aby ten tlak nešel jenom od novinářů a neziskových organizací. Korupce u veřejných zakázek je u nás obrovský problém, setkává se s ním celá řada podnikatelů, nezkušenost mají i z té druhé strany úředníci či politici. U nás se rozděluje ročně více než 600 miliard korun přes veřejné zakázky, a odhady říkají, že téměř 10 - 15 procent neefektivity se ztrácí. Když to zkvantifikujeme, mluvíme o desítkách miliard korun."
Součástí týmu zpracovávajícího novelu zákona by měli být zástupci českých politických stran a Hospodářská komora České republiky. Její prezident Petr Kužel řekl, že komora americký návrh podporuje a je připravena přinést své zkušenosti z oblasti zadávání veřejných zakázek. Vyjádřil nicméně zděšení nad tím, jak nám v Česku „odchází sebedůvěra", protože hospodářská komora i svaz průmyslu již mnohem dříve předložily své návrhy na zprůhlednění výběrových řízení.
"My, jako Hospodářská komora České republiky i Svaz průmyslu jsme varovali, že je nutné s tím, co se jmenuje zákon číslo 137 o veřejných zakázkách, něco dělat. V České republice se tím zabývalo málo, chvilkově se tím zabývaly dvě velké politické strany, pak to vyšumělo, protože asi byly jiné starosti, ale je nutné s tím dál něco dělat. My jsme připravili svůj scénář a říkáme, že to je jedna z priorit Hospodářské komory, protože při mých diskusích s podnikateli v České republice je to jedna z věcí, co je nutné vyřešit," prohlásil Petr Kužel.
A jak správně podotýká David Ondráčka z české pobočky Transparency International, korupce je problém mnohem rozsáhlejší:
"Pokud budeme mít všichni pocit, že bez uplácení to nejde na všech různých úrovních, tak to mnohé lidi vede potom ke stejnému jednání, že se k tomu uchýlí. Čili tady musí na jedné straně jít snaha o systémové reformy, které budou odbourávat maximálně korupční příležitosti, a na druhé straně jasný politický vzkaz, ale samozřejmě i vzkaz z byznysu, z velkých korporací, které jsou druhou stranou mince, že to chtějí měnit, aby se ty změny dotahovaly, aby to nebyly jenom předvolební výkřiky, kterých jsme dneska svědky. Pro mne to je nové v tom, že se zástupci firem a podnikatelského prostředí chtějí dát dohromady a říkají: Už dost! Něco se skutečně musí stát! Není asi reálné do května připravit zásadní novelu všech zákonů, které se týkají veřejných investic, ale myslím si, že na těch principech je možné se shodnout a potom chtít po politické reprezentaci po volbách, aby do dalších tří měsíců připravila společně s nimi, a teď myslím široce pojato, zásadní změny, které se dají prosadit. Potom se vyhneme tomu, že se každý den budeme dovídat jiný, další a další nový případ nebo skandál, které samozřejmě každého normálního člověka musí úplně děsit. Pak se mu zdá, jak že to ten stát s našimi penězi hospodaří?! Pokud je to takto, tak já daně platit nebudu, budu se snažit je obcházet! Myslím, že je to v zájmu skutečně celé společnosti, a byť bude těžké najít tu shodu, protože to bude tolik hráčů s různými zájmy. Ale myslím, že to hřiště je nalajnováno poměrně dobře."