Napjatá situace v České televizi trvá. ODS navrhuje jako řešení její privatizaci.

Napjatá atmosféra kolem České televize stále trvá. Na podporu zaměstnanců televize, kteří nesouhlasí se zvolením nového generálního ředitele, se v Praze, Brně a Ostravě konala protestní shromáždění lidí, kteří svůj nesouhlas s postupem Rady České televize vyjadřovali v petici, požadující mimo jiné i její odvolání. Další informace má Jaromír Marek.

Během jednoho dne se pod výzvu iniciativy Česká televize-věc veřejná, která sdružuje jak nespokojené zaměstnance televize, tak profesní asociace televizních a filmových tvůrců i řadu osobností kulturního života, podepsalo deset tisíc lidí. Připomeňme, že protesty začaly počátkem tohoto týdne, když byl jmenován nový generální ředitel. Petice požaduje zrušení výsledků výběrového řízení, sestavení rady nezávislých odborníků, která by dočasně vedla ČT, a urychlené projednání a přijetí nového televizního zákona. Smysl požadovaných změn vysvětluje mluvčí iniciativy Břetislav Rychlík.

"Vymanit to z toho, aby to byla rada volená jen politickými stranami, protože se ukázalo, že to vede k trvalému a prohlubujícímu se kolapsu televize. "

Do neklidné situace kolem České televize překvapivě vstoupila Občanská demokratická strana. Její předseda Václav Klaus požadavky protestujících zaměstanců televize i nespokojené veřejnosti odmítl. Naopak sám přišel s radikálním řešením - Českou televizi zprivatizovat:

"Já bych byl velmi rád kdyby byl jasný vlstník komu ta televize patří a on si mohl zvolit či nezvolit ředitele k obrazu svému. A protože to, v takové podivnosti jako veřejnoprávní instituce a nad ní nějaká rada ve vzduchoprázdnu se vznášející není, tak tato slova se mohou objevovat. Já bych byl hrozně rád kdyby to tak už nebylo."

Proti tomuto požadavku se postavila jak Unie svobody, tak vládní sociální demokracie. Ministr kultury Pavel Dostál považuje návrh ODS za absurdní:

Já se dmnívám, že to pan předseda Klaus nemohl myslet s privatizací veřejnoprávní české televize vážně. On přece musí nebo by měl vědět, že privátní média, se na rozdíl od veřejnoprávních provozují hlavně a zejména kvůli zisku. A tak by privatizace veřejnoprávní televize znamenala nepochybně konec všech jejích veřejnoprávních služeb, které už ze své vlastní podstaty nemohou být ziskové."

S privatizací veřejnoprávní televize nesouhlasí i iniciativa Česká televize - věc veřejná. Více její mluvčí Jan Kraus:

"Pokud předseda jedné z nejsilnějších stran jako první reakci odpoví, že by bylo třeba privatizovat veřejnoprávní instituce, tak si myslím, že to není chvilkovej nápad, že to měl v hlavě už delší dobu, a že to už zkušebně vypustil pan Langr. Já myslím, že ODS by zase ráda něco zprivatizovala. Ono to pro ně bylo vždycky dobrý když se něco privatizovalo."

Myšlenka privatizovat Českou televizi není úplně nová. Například v roce 1992 rozhodla poslanecká sněmovna, že po roce 1995 pronajme druhý program veřejnoprávní televize soukromým provozovatelům. Později byl však i tento program přidělen České televizi zákonem natrvalo. Tlaky na privatizaci televize však neustaly a v průběhu letošního roku s tímto návrhem několikrát vystoupila právě ODS.