Politici požadují prošetřit zásah Vojenské policie v České televizi

Foto: ČTK

Českou politickou scénu rozvířil zásah Vojenské policie v České televizi, která tam hledala dokument z ministerstva obrany. Zásah ozbrojené skupiny se samopaly odsoudil premiér, televize podala trestní oznámení a ministr obrany vzápětí postavil mimo službu lidi z vedení Vojenské policie. Politici požadují vše důkladně vyšetřit.

Policisté odnášejí pytle se zabavenými dokumenty z kanceláře redaktora České televize Karla Rožánka,  foto: ČTK
Dokument, kvůli kterému nastalo takové pozdvižení, upozorňuje na to, že Vojenské zpravodajství v roce 2007 zřejmě rozšiřovalo diskreditační materiál na náměstky ministryně Parkanové. Vše měl řídit jeho tehdejší ředitel Miroslav Krejčík, který to však popřel, materiály označil za falzifikát a podal trestní oznámení. Složku chtěla Vojenská policie získat už dříve, v pátek večer pak přišla s ozbrojeným komandem. Na základě soudního příkazu téměř pět hodin prohledávala jednu z kanceláří. Televize uvedla, že má právo chránit zdroje svých informací a hodlá se proto bránit právní cestou. Podle šéfredaktora zpravodajství Karla Nováka navíc mohla být Krejčíkova složka pouze záminkou k razii:

"Jde o to, že v této kanceláři jsou materiály tří redaktorů, kteří všichni pracují na bezpečnostních kauzách. Tím, že došlo k zabavení počítačů, notesů s telefonními čísly, diářů a vizitek, tak se dá s těmi materiály pracovat, analyzovat a zjistit, v jakém stadiu máme rozpracované současné kauzy, které se týkají ministerstva obrany a bezpečnostních složek a třeba jak jsme se k nim dostali."

Jiří Janeček,  foto: ČTK
Česká televize oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase. Proti zásahu hodlá protestovat právní cestou - oznámil její ředitel Jiří Janeček.

"Myslím, že to je naprosto šílený protiprávní postup, který vůbec nerespektuje právo na ochranu zdroje. Já bych to nedovolil, ovšem odolávat síle samopalů, to se nedá, takže budeme postupovat samozřejmě právní cestou."

Do televize se přišel podívat i exministr kultury a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, a to z pověření předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD). Dodal, že policisté právo na prohlídku mají, ale forma je překvapující.

"Když se jde pro papír, tak mít takhle ozbrojené složky, to mi připadá trošku zvláštní. Něčím to smrdí. Nevím."

Jan Čermák,  foto: ČTK
Události pak nabraly rychlý spád. Akci vojenské policie tvrdě odsoudil úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něho jde o bezprecedentní útok na demokracii v českých mediích a o snahu média zastrašit. Důsledné prošetření požadoval i vlivný ministr Věcí veřejných Vít Bárta a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) přirovnal přítomnost ozbrojenců na chodbách České televize k vojenskému převratu. Důvod zásahu vysvětloval mluvčí Vojenské policie Jan Čermák.

"Jedná se nám skutečně o zajištění důkazu ve smyslu trestního řízení, nikoliv o útok na svobodu slova nebo o nepřípustný nátlak na sdělovací prostředky."

Policie chce kopii dokumentu nechat posoudit znalcem. Ministr obrany Alexandr Vondra řekl, že zveřejněný dokument v době, kdy o něm televize odvysílala reportáž, byl odtajněn. Nicméně verze, která byla ukázána na kameru, prokazatelně odtajněna nikdy nebyla.

Vladimír Ložek,  foto: ČTK
"S ohledem na to, jak vypadala, tak tu existuje nejenom důvodné podezření, ale prakticky jistota, že to byla verze, která utekla z ministerstva obrany v době, kdy byla v režimu stupně důvěrné."

Způsob zásahu byl však podle Vondry neadekvátní. Mimo službu kvůli němu postavil šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky přímo odpovědné za způsob provedení razie. Zásah odsoudil i premiér Petr Nečas. Dodal, že chce vyčkat na výsledek vyšetřování. Postup Vojenské policie teď přezkoumá dozorový státní zástupce. Stejně jako rozsah zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení.