Národní divadlo uvádí Babičku s Vlastou Chramostovou v hlavní roli

Foto: ČTK

Po sto pětadvaceti letech se na jeviště pražského Národního divadla vrací Babička Boženy Němcové. V režii J. A. Pitínského ji ztvárnila Vlasta Chramostová, která se touto rolí chce také rozloučit s naší první scénou. Pitínského pojetí však Babičku představuje jinak, než jen jako laskavou a moudrou stařenku.

Vlasta Chramostová  (vlevo) v titulní roli a Magdaléna Borová jako Barunka,  foto: ČTK
"Najednou jsem shledala, že hlavní vlastností Babičky musela být velká lidská síla,"

říká Vlasta Chramostová o ženě, která dokázala pomáhat druhým právě proto, že sama ve svém životě zažila spoustu utrpení a bolesti. S dílem Boženy Němcové se přitom Chramostová nepotkala poprvé. Pod názvem Dávno, dávno již tomu, aneb zpráva o pohřbívání v Čechách je v letech disentu uváděla ve svém bytovém divadle. K Babičce se podle ní v Čechách vracíme vždycky, když je nejhůř:

"Ta její věčnost je právě v tom, že ona tak úžasně postihuje, s takovým nadhledem, ty české osudy. Tam je strašně moc různých moudrostí, které kupodivu člověk čte, až když je starý."

Jan Antonín Pitínský,  foto: ČTK
Autoři současné inscenace vyšli z dramatizace, kterou v roce 1895 připravila tehdejší nápovědka Národního divadla Růžena Pohorská. Podle dramaturgyně Lenky Havlíkové se přitom snažili ukázat Babičku trochu jinak, než jak předepisuje tradice:

"Myslím si, že Babička se bohužel stala mýtem i díky řadě mimoliterárních okolností. A na co jsme se soustředili, je opravdu přečíst Babičku a její postavu jako takovou. Jako ženu, která si vybojovala svůj vlastní život, vždy stála za svými názory a byla schopná a dodneška je schopná je prosazovat. To je myslím velmi silné téma, které bývá zasunuto za interpretací té laskavé postavy."

"Všechno to má takovou šťastnou, idylickou náladu. Naše inscenace by ale měla být dramatem, protože to není tak jednoduché s příběhem Babičky a jejího patnáctiletého působení v dost drsné válce, kde s sebou tahala mrzáka Jiřího, který jí tam zemřel, a pak se zbědovaná s dětmi doslova doplazila do Čech. A my jsme si řekli, že i to ji muselo nějak poznamenat,"

dodává k tomu režisér J. A. Pitínský. Babička je už jeho osmou inscenací v pražském Národním divadle. Uvedl zde například Maryšu bratří Mrštíků. Stroupežnického Naše furianty nebo Vančurovu Markétu Lazarovou. Inscenoval i opery: Wagnerova Tristana a Isoldu nebo Smetanova Dalibora. V Babičce se na naší první scéně vedle Vlasty Chramostové objeví i Jana Preissová jako paní kněžna, Magdaléna Borová hraje Barunku a Johanna Tesařová Viktorku. V mužských rolích vystupují například Saša Rašilov nebo Jan Novotný.