Národní fotbalový stadion by měl mít čtyřicetitisícovou diváckou kapacitu

Národní fotbalový stadion dostává po dlouhých diskusích konkrétní kontury. Dříve prosazovaná varianta Strahova i novější ve Stodůlkách padla. Výkonný výbor ČMFS se rozhodl postavit stadion na Letné - na místě současného ligového stánku pražské Sparty.

Místopředseda ČMFS a zároveň manažer seniorské reprezentace Vlastimil Košťál zdůvodňuje proč před Stodůlkami nakonec dostala přednost varianta výstavby na Letné.

"Už pracujeme pouze v území Prahy 7 na Letné. VV ČMFS se nerozhodl pro Stodůlky, protože tam žádné pozemky pro tento účel nebyly k dispozici. Hovořilo se o různých směnách mezi soukromými subjekty a Magistrátem. Muselo by se také přistoupit ke změně územního plánu, neboli proces na pět let. Navíc ve Stodůlkách by hrála pouze reprezentace, či-li by vznikla provozní ztráta, zatímco na Letné díky Spartě vzniká provozní zisk."

A jak by vlastně měl Národní fotbalový stadion, kde se má konat 50 akcí ročně, v ideálním případě vypadat.

"Měl by zapadnout do Kaplického koncepce, který vytvořil futuristickou vizi Národní knihovny a kapacita by měla být 40 tisíc míst."

Alfou a omegou každého podobně velkého projektu je jeho financování. Momentálně se už nedá počítat s přislíbenou státní miliardou, o které před volbami hovořil tehdejší premiér Jiří Paroubek a tak to vypadá, že většina nákladů poplyne z privátních zdrojů. Na druhé straně stadion by byl využit i v případě úspěšné kandidatury hlavního města na OH.

"Jsme zařazeni do projektu Praha olympijská. Nyní jsme zadali studie, které by měly odpovědět na všechny klíčové otázky - tedy dopravu, životní prostředí, světelnou a zvukovou emisi atd. Odpovědi budeme mít k dispozici na podzom a jakmile to bude průchodné, tak začneme zavazovat jedn. subjekty k financování. My víme, že projekt financovatelný je, jako u většiny projektů se bude jednat o sdružení veřejných a privátních peněz. V tomto případě je většina privátních zdrojů."

Diskuse se také vede o tom, zda by měl mít reprezentační fotbalový stánek zasunovací střechu. Košťál na to má jednoznačný názor.

"Já jsem příznivcem stadionu, který by měl mít možnost zastřešení, tak jako to známe z Gelsenkirchenu, který je náš vzor. Nepřibližujeme se mu kapacitně, ale z hlediska infrastruktury ano. Domnívám se, že zastřešení je správná věc."

Ještě za předsedování Františka Chvalovského se na ČMFS objevila vize uspořádat spolu s Rakouskem ME. Naši jižní sousedé nakonec dali v partnerství přednost Švýcarům a dobře udělali, neboť jejich společná kandidatura slavila úspěch a už příští rok se obě země mohou těšit na fotbalové Euro. Češi se tak museli poohlédnout jinde. Nakonec se k této možnosti přihlásilo Slovensko a přestože tato varianta zdaleka není horkým tématem současnosti, Košťál jí dává do budoucna zelenou.

"Nepochybně to téma v latentní rovině existuje. Ruku na srdce, můžeme se tím seriózně zabývat pouze v případě, že by tento stadion už stál. Víme, že i Slováci mají státní garanci na svůj stadion. Jakmile budou tyto stadiony stát, tak nepochybně je třeba tuto úvahu pragmaticky uchopit. Samozřejmě je třeba mít stadionovou infrastrukturu a potom se o tuto akci můžeme ucházet. Já myslím, že jak se Evropa vyvíjí, ak je jen otázkou času, kdy takové mistrovství u nás bude."

A kdy by se naši fanoušci konkrétně mohli dočkat Eura?

"Tak to je skutečně na věštění z křišťálové koule, protože nevíme ani, kdy ty dva stadiony, které chceme stavět budou dokončeny. I kdybych měl být velký optimista, nemůže to být dříve, než za 16 let."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio