Národní muzeum otevírá veřejnosti budovu bývalého Federálního shromáždění

RFE

V sobotu se veřejnosti poprvé v historii otevřou dveře budovy bývalého Federálního shromáždění. Stavbu v horní části Václavského náměstí, jejíž část stojí na štíhlých sloupech, nyní vlastní Národní muzeum. Návštěvníkům chce nabídnout komentovanou prohlídku unikátní architektury, seznámení s historickými událostmi i zajímavé výstavy.

Budova původně sloužila jako Pražská burza peněžní a zbožní, poté jako Federální shromáždění a nakonec tu od roku 1995 sídlilo Radio Svobodná Evropa / Radio Svoboda. Běžný návštěvník se sem skoro nedostal. Poslední dějiny začalo psát usnesení vlády, která architektonicky zajímavou stavbu přidělila Národnímu muzeu, aby se mohlo rozšířit. To dodrželo slib a za dva a půl měsíce se otevírá veřejnosti. Lidé tu najsou také obchod, kavárnu či dětský koutek.

Michal Lukeš
"Je to udělané tak, aby se návštěvník, když sem poprvé v životě přijde, cítil příjemně a měl tady zázemí, které je u muzejních provozů ve světě běžné,"

uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Návštěvníci se při komentovaných prohlídkách dostanou do zajímavých částí budovy. Architekti Prager, Kadeřábek a Albrech přišli roku 1964 se zajímavým řešením. Nechali zachovalou budovu burzy, zbourali dva činžovní domy a vytvořili přístavbu ve tvaru kostky, která se vznáší na čtyřech štíhlých sloupech. Podle historiků architektury je to zajímavý nápad, ovšem nikoliv pro toto místo. Pro návštěvníky bude určitě zajímavý třeba plenární sál bývalého Federální shromáždění. Je ve stejném stavu, jak ho poslanci opustili, včetně hlasovacích zařízení.

"V této budově se pochopitelně odehrávalo mnoho klíčových historických okamžiků našich moderních dějin. Jak za komunismu, tak především v převratových letech po roce 1989, jako bylo zrušení vedoucí úlohy komunistické strany, rozpad Československa, vrátil se Alexandr Dubček, hovořilo několik světových státníků."

Vystoupili tu například Gorbačov, Mitterrand, Thatcherová, George Bush starší či britská královna Alžběta II. Návštěvníci se od průvodců dozví, kde byla například lóže a prezidentský salonek bývalého prezidenta Gustáva Husáka.

Poslanci Federálního shromáždění při jednání
"Když chtěl být přítomen na zasedání, tak mohl sedět v lóži, to se tam pak vztyčila standarta. Ale on to většinou nevyužíval, protože se mu tam nelíbilo a sedával tady v první řadě,"

Letecký pohled na budovu bývalého Federálního shromáždění a Národní muzeum
uvedla průvodkyně a ředitel Michal Lukeš připomněl, že první výstava bude otevřena 16. září. Symbolicky byla nabídnuta ze Slovenska a představí Zlatý košický poklad.

"Je to unikátní výstava 3 tisíc mincí a zhruba 13 kilogramů ryzího zlata a potom jak už jsme slíbili, otevíráme 17. listopadu velikou výstavu Be Free, která je věnována pádu komunismu a touze člověka po svobodě."

Protože se připravuje rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea, přebere její funkci právě nově otevíraná část. Obě budovy budou propojeny podzemním tunelem.

"Ten bude vybudován v rámci generální rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea. Začne být budován už v první etapě, měl by být hotov v roce 2012."

Náklady na tunel budou podle ředitele Lukeše asi 50 milionů a na celkovou rekonstrukci téměř 4 miliardy korun. Otázkou je, jak se bude nový komplex budov jmenovat. Lidé poslali 617 návrhů. Objevily se například názvy Muzeum sv. Václava, Historama, Cube, U koně. Ale i některé kuriózní - jako Obludárium, Černý zámek či Ostrov pokladů.