Nastanou ve vysílání Radia Praha změny?
Začátek letního času od uplynulé neděle přinesl nové frekvence a vysílací časy pořadů Radia Praha. Vedoucího českého vysílání Petra Gabala jsme se zeptali, jestli to přineslo nějaké změny i v programu samotném.
Drobnou změnu mohou posluchači pozorovat, ač se vlastně točí kolem jediného bodu. Kalendárium, které dosud mívalo premiéru v neděli, zazní od příštího víkendu už v naší sobotní relaci a bude o trochu delší. Nedělním rubrikám přibude více prostoru a ze soboty zmizí rubrika Česko v komentáři.
Byla snad tato rubrika méně poslouchaná než ostatní?
"To určitě ne, to bych křivdil kolegovi Kubeczkovi, který ji v minulých letech většinou připravoval. Zkrátka jsme jen chtěli rozšířit prostor věnovaný osobnostem a událostem českých dějin a to nejen těm nejznámějším a nejslavnějším. Prostor pro postřehy politologů a komentátorů ale z našeho vysílání samozřejmě nezmizí. Jednak je na něj čas v každodenních Událostech a v neposlední řadě se na větší ploše jistě pravidelně dostanou ke slovu v úterní rubrice O čem se mluví."
Když už jsme zmínili otázku poslechovosti, jak ji vlastně dokáže Radio Praha u svých pořadů a rubrik změřit?
„To samozřejmě není lehký úkol, protože naším tradičním médiem jsou krátké vlny šířící náš signál po celém světě. Tam je ale nereálné dělat průzkumy nebo namontovat tzv. peoplemetry. Stejně tak se to týká šíření našeho signálu přes satelit. takže jen z dopisového ohlasu a dalších indicií odhadovat, že se jedná o desetitisíce posluchačů. Ale určitý přehled máme o návštěvách našich internetových stránek, kde jsou čísla řádově vyšší. Největší radost nám ale v poslední době dělá nárust podcastů, před začátkem roku 2007 to bylo asi 2 500 poscastů měsíčně. Dnes už mluvíme o 24 000 měsíčně, to jsou údaje za leden. V březnu už můžeme počítat s jinými čísly."
Proč jste ve své odpovědi položil takový důraz právě na podcasting?
„Důležité je, že mezi návštěvníky našich internetových stránek, kterých si samozřejmě vážíme, nedokážeme odlišit ty, kteří se vracejí pravidelně a jsou nám věrní a ty, kteří třeba jen náhodou zabloudili a už se nikdy nevrátí. Kdežto podcasting jako technologie umožňuje si nechat v počítači stahovat určité rubriky podle kategorií, podle témat nebo podle času. Předpokládá určitou cílenost a věrnost posluchačů, a proto jsme tomu mimořádně rádi.“