Návrat do porodnice s policejním konvojem

Návrat do porodnice v policejním konvoji s blikajícími majáčky. Tak přesně tohle se přihodilo matce, která se rozhodla se zdravým novorozencem opustit nemocnici několik hodin po porodu. Objevila se otázka, zda smí lékaři držet matku s dítětem v porodnici proti její vůli.

Podle právníků nesmí. Něco takového je nepřípustné a ženy mohou porodnici opustit, kdy samy chtějí. Přesto se takový případ stal a zdá se, že to není v praxi nic neobvyklého. Policie si v noci dojela pro Evu Hanzelkovou, která odmítala být po porodu v nemocnici a o zdravé dítě se chtěla starat doma.

"Je to schůdnější, než být v nemocnici. Vstávat přesně na vizitu, přesně rozbalovat dítě, i když spí nebo nespí."

řekla v televizi Eva Hanzelková. Soud na žádost nemocnice a sociálních pracovníků narychlo rozhodl, že dítě musí do porodnice zpátky. A nechal poslat sanitku i s policejním doprovodem. Dětská lékařka, která měla na malého Mirka dohlížet, totiž nemocnici oznámila, že odjíždí na dva dny na dovolenou.

"My jsme ten zásah provedli tak, jak jsme se domnívali, že je správně v zájmu zdraví dítěte,"

říká ředitel nemocnice v Hořovicích Tomáš Jedlička. Přiznal, že k překotné akci vedl lékaře strach. Obávali se o právní ochranu pracovníků nemocnice v případě, že by došlo ke zdravotním komplikacím dítěte a následné reakce veřejnosti. Obdobné zkušenosti s lékaři, kteří nechtějí dítě pustit z nemocnice dřív než za tři dny po porodu, má celá řada maminek. Představitelka Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová si myslí, že jich bude několik set ročně.

"Není běžné, že by se celý případ takto šíleně vyhrotil. Ale rozhodně je běžné, že v porodnicích zabraňují matkám v odchodu dříve než 72 hodin po porodu. S lékaři se o tom často bavíme, porodnice občas obcházíme v rámci našich šetření a myslím si, že na prvním místě je velmi nízké právní povědomí lékařů. Oni totiž často nevědí, že to nařízení ministerstva zdravotnictví nezadává žádnou povinnost matkám nebo rodičům, ale že je to pouze metodický pokyn. Například s porodnicí v Podolí jsme vedli dlouhou diskusi, která byla úspěšně zakončena tím, že jejich právnička sama potvrdila nám i nemocnici, že máme pravdu, že skutečně ambulantní porod není nic protizákonného, co by nemohli rodičům běžně umožňovat."

Většina matek se smíří s pobytem v porodnici po dobu 72 hodin, kdy se provádí různá vyšetření. Zákon, který je ministerskému pokynu nadřazen, však mluví jinak. Lékař může konat proti vůli matky jen v případě, že je ve hře záchrana zdraví nebo života dítěte. Na stranu matky se postavilo i ministerstvo zdravotnictví - mluvčí Tomáš Cikrt v televizi Nova uvedl.

"Že se obrátili na sociálku a ta následně na soud jenom proto, že je matka neposlechla, přestože nehrozilo žádné akutní nebezpečí, to nemá oporu nikde v legislativě."

Matkou podepsané prohlášení, že ji lékaři o rizicích poučili, je podle Cikrta pro jejich klid dostatečné.