Navrátilová nejstarší vítězkou Grand Slamu

Martina Navrátilová, Foto: ČTK

Dnešní sportovní rubrika bude o českých sportovkyních, které dělí věkový rozdíl téměř třiceti let, přesto jedna i druhá v nedávné době dosáhla významných úspěchů a ocenění. S posledními úspěchy Kateřiny Kůrkové a Martiny Navrátilové vás seznámí Herbert Brynda.

Osmnáctiletá sportovní střelkyně Kateřina Kůrková se vloni jako juniorka stala seniorskou mistryní světa ve střelbě ze vzduchovky na šampionátu v Lahti. Pro svěřenkyni známého trenéra otce Petra Kůrky i pro Českou republiku to byl historický úspěch. Kateřina byla proto náležitě oceněna: na sklonku roku zvítězila s přehledem v juniorské části ankety o Sportovce roku 2002, dále se stala nejlepší střelkyní roku a nedávno byla vyhlášena celkově nejlepší sportovkyní ministerstva vnitra. Je možné mezi těmito oceněními rozlišovat?

"Já mezi tím moc nerozlišuji, protože na každém tom ocenění má zásluhu mnoho lidí. Tady to bylo ministerstvo vnitra, na Sportovci to byli novináři, na Střelci roku to zase byli trenéři, takže já si vážím všech stejně."

Kateřina, která trénuje v plzeňském policejním střeleckém klubu, má v roce 2003 za sebou již vítězství ve Velké ceně Brna. Letos ji čeká především mistrovství Evropy na domácí půdě v Plzni. Jaký rok to podle Kateřiny Kůrkové bude?

"Obecně řečeno, rok před olympiádou je vždycky přípravný. My máme mistrovství světa dva roky před olympiádou a tohle je taková průběhovka. Samozřejmě, že tu jsou důležité akce jako Světové poháry a mistrovství Evropy, takže na to se budeme připravovat, ale obecně je to příprava na olympiádu."

Je jasné, že hlavním orientačním bodem jsou olympijské hry za rok v Athénách. Jak se bude Kateřina připravovat na tento sportovní vrchol?

"Maximálně podnikneme výjezd z dotace olympijského výboru někam na nějaký tréninkový kemp, třeba někam dál, do teplých krajů. A to bude asi jediné, co pro tu olympiádu uděláme navíc, regeneraci. Jinak si myslím, že příprava, co jsme dělali pro mistrovství světa byla dostačující, stejně jako na jakýkoliv jiný závod. Kdybychom se připravovali jinak, byla bych mnohem nervóznější, víc bych si to brala."

A jaká je tajná představa úřadující mistryně světa o umístění na olympiádě?

"Do finále. Tajná představa je finále, to je osmička nejlepších, která se vyčlení z toho závodu. Uvidíme, jak to ve skutečnosti dopadne, olympiáda je strašně o nervech, protože je mediálně dost zpopularizovaný závod a je to tam dost těžké, vybouchlo tam hodně favoritů. Nevím, jaké si můžu dělat naděje, ale to finále by mě uspokojilo maximálně."


Martina Navrátilová,  Foto: ČTK
O plných osmadvacet let starší je jedna z nejlepších tenistek historie, rodačka z Řevnic u Prahy, Martina Navrátilová. Na důkaz, že do nepatří do starého železa se Martina Navrátilová letos po čtrnácti letech vrátila na dvorce v Melbourne. Naposledy tu hrála v roce 1989, kdy se dostala do čtvrtfinále dvouhry a s Pam Shriverovou vyhrála čtyřhru. Jaké jsou vzpomínky Martiny Navrátilové na její vůbec první Australian Open?

"První Australian Open, to bylo přes Vánoce 1974/75, byla jsem tady sama, jediná Češka, v hotelu jsme bydlela s Rusy, kteří Vánoce neslaví, na Štědrý den jsem prala prádlo, takže to byly nejhorší Vánoce, které jsem zažila. Ale pak jsem se dostala do finále turnaje, protože jsem musela vyhrát nějaké peníze. Letenku jsem měla jen sem, do Austrálie, do Ameriky mi ji už nedali."

V Austrálii hrála letos obě čtyřhry: mix s Indem Paesem a s Ruskou Kuzněcovovou. Jaký má Martina Navrátilová recept na dlouhověkost?

Martina Navrátilová se spoluhráčem Leanderem Paesem,  Foto: ČTK
"Dobré geny. Musím poděkovat matce a otci. Postava je akorát: nic mi nejde doprava ani doleva, všechno je přesně nastavené, neměla jsem žádné problémy s klouby nebo kyčlemi. Trénování je mnohem soustředěnější, nemusím se tolik dřít, jako když jsem začala v roce 1981 dělat hodně fyzičku. Tehdy jsem strávila šest hodin denně na fyzičce. Buď jsem hrála tenis nebo basketbal nebo jsem posilovala, pořád něco. Celý den. Teď hraji tenis maximálně dvě hodiny a trénink maximálně hodinu navíc."

Zatímco s Ruskou Navrátilová nestačila na sestry Williamsovy již v osmifinále, ve smíšeném deblu si šestačtyřicetiletá tenistka došla pro vítězství. Ve svém věku se tak stala nejstarší grandslamovou mistryní všech dob. Pro Navrátilovou je to sedmapadesátý grandslamový titul, když první získala téměř třiceti lety.

Barbora Strýcová,  Foto: ČTK
A jaké měla po vítězství nad australsko-řeckým párem Woodbridge, Daniilidouová česká šampiónka pocity?

"Pocit mám samozřejmě fantastický, nepočítala jsem s tím, před turnajem mě to ani nenapadlo. Ale když jsme vyhráli ten semifinálový zápas, tak mě při usínání v pátek večer napadlo, že to je jediné, co jsem nevyhrála. Je to dobrá sbírka, tak jsem na to docela pyšná. Ale spíš než o pýše musím říct, jaká byla radost hrát s Leandrem, protože je to skutečně gentleman, fantastický tenista, výborný člověk. Bylo fantastické s ním hrát a vyhrát."

A na doplněnou: český tenis byl v Austrálii úspěšný i v juniorské kategorii. Barbora Strýcová totiž obhájila ve dvouhře své loňské vítězství, když porazila ve třech setech Kutuzovovou z Ukrajiny.