Nedvěd se vrátil

Pavel Nedvěd, foto: ČTK

Pavel Nedvěd se vrací do reprezentace. Záložník turínského Juventusu bude k dispozici na rozhodující barážové dvojutkání proti Norsku v rámci kvalifikace Mistrovství světa 2006. Národní dres oblékne po absenci trvající dlouhých 497 dní.

Pavel Nedvěd, foto: ČTK
Při TK Nedvěda a reprezentačního trenéra Karla Brücknera vládla dokonalá idyla. Jako by za těmito dvěma muži nebylo 16 měsíců plných nedorozumění, spekulací a především uražené ješitnosti. Důvody svého návratu popsal Nedvěd takto:

"Chtěl jsem si ještě jednou zahrát v národním celku, protože si myslím, že to pro mě byla vždycky čest. Vážím si toho, že jsem byl trenérem nominovaný a jelikož jsem zdravotně v pořádku, tak jsem rád, že tady můžu být."

Hned na úvod poprosil manažer reprezentace Vlastimil Košťál přítomné novináře, aby nesměřovali své otázky do minulosti. Vzhledem k množství zcela protichůdných a zmatených výroků záložníka Juventusu to však ani nešlo. Ten však svá minulá vystoupení odmítl komentovat a fotbalové veřejnosti nic nevysvětlil.

Pavel Nedvěd, foto: ČTK
"Nerad bych se k tomu vracel. Myslím, že kolem toho bylo hodně napsáno, hodně pravdy i nepravdy, tak si myslím, že není třeba se k tomu nějak vracet. Jak už jsem říkal v rozhovoru v televizi, pro mě bylo strašně těžký si připustit, že už nikdy neobléknu národní dres a já jsem jenom rád, že to budu moci ještě někdy udělat."

Také při otázce směřující k jeho budoucnosti u národního týmu a tedy případné účasti na světovém šampionátu zůstal věrný svému alibismu.

"Nehledím dál, než do Vánoc. Těším se jenom na Ježíška, pak už dál nekoukám. Myslím si, že je potřeba se soustředit jen na tyto dva zápasy a pak uvidíme, co se s tím dá udělat."

Trenér Karel Brückner (vlevo) a Pavel Nedvěd, foto: ČTK
Před čtyřmi lety bylo Česko v barážovém souboji s Belgií jasným favoritem a dopadlo jak pověstní sedláci u Chlumce. Proto je někdejší kapitán národního výběru v postupových prognózách opatrný.

"Já myslím, že v těchto zápasech je to úplně jedno. Tyto zápasy nemají favorita, ať v naší nebo jiných dvojicích. Je to padesátiprocentní šance pro všechny mužstva, záleží jaká bude momentální forma a jak se na ten den prostě vyspí."

Karla Brücknera patrně zasáhl výpadek paměti. Sotva před měsícem hřímal: "Absolutně odmítám konfrontační tón. Pavel dal přednost mediální rovině před kontaktem se mnou." Nyní je vše zapomenuto. Kouč se nad Nedvědovým návratem doslova rozplýval štěstím.

"Já jsem trošičku s nadhledem a trošičku bontonem říkal, že Pavel nás nikdy neopustil. Měl jsem s tím problémy, abych byl pochopen. Prostě nechci to dramatizovat ten návrat Pavla Nedvěda, mám z toho dobrý pocit. Já jsem mu vždycky říkal, i když říkal stokrát ne, ať si nechá otevřené dveře. Nikdy neříkej nikdy on to ví. Prostě máme z toho, nejenom já, ale to musel Pavel poznat na celém realizačním týmu, že z toho máme dobrý pocit. Ale já taky, protože já bych to cítil jako velký neúspěch, kdyby se Pavel nevrátil, osobně."

První díl barážového dvozápasu s Norskem se odehraje už tuto sobotu v Oslu, odveta je na programu ve středu 16. listopadu v Praze na Letné.