Někteří cizinci se dnes stávají pro stát přítěží

Foto: Evropská komise

Ministerstvo vnitra vypracovalo plán, který má státu umožnit vrátit do vlasti cizince, kteří v Česku ztratili práci a povolení k pobytu. Cizinci bez práce by mohli znamenat velký problém. Dokonce se mluví i o možnosti ohrožení bezpečnosti státu. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Foto: Evropská komise
Hospodářská recese o sobě dává vědět. Tisíce lidí přicházejí o práci. A v první vlně hlavně cizinci. Většinu z nich přivezli do Česka různé zprostředkovatelské agentury. Jak napsal v posledním čísle časopis Týden, Ministerstvo vnitra prý očekává, že do letošního března bude v Česku propuštěno více než dvanáct tisíc zahraničních pracovníků.

„Situace je vážná. Nejen v jednotlivých případech, situace je vážná i globálně.“

Říká ředitel odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Tomáš Haišman. S cizinci ze zemí Evropské unie většinou žádné problémy nejsou. Většinou si sbalí kufry a odjedou domů. Horší je to s etniky mimo Evropskou unii a vůbec největší starosti mají úřady podle Haišmana se dvěma zeměmi.

„Jsou dvě etnika, výrazně riziková, která do České republiky přicestovala z nejvzdálenějších oblastí. Jde o Vietnam a Mongolsko.“

Ministerstvo vnitra se prý obává toho, že deset až patnáct procent cizinců by mohlo absorbovat podsvětí, jiní by se pokusili obejít zákony a vytvořit nelegální trh práce, popřípadě se nelegálně přesunout do jiné země Evropské unie. Stát tedy musí začít urychleně jednat. Obecně se nabízejí dvě řešení.

„Dobrovolné návraty, jako nabídka, a nucené návraty pro ty, kteří té první nabídky nevyužijí. Pak jsou tzv. reintegrační programy v zemích původu, aby dopad spojený návratem nebyl pro lidi tak těžký.“

Podle časopisu Týden by cizinci, kteří přišli o práci a nemají prostředky na návrat mohli dostat letenku domů. A pokud se rozhodnou dobrovolně, navíc by ještě získali 500 eur. Návrh ministerstva musí ale ještě schválit vláda. Jak říká Tomáš Haišman z Ministerstva vnitra, vznikla situace, se kterou státy obvykle nepočítají, i když se v rámci Evropské unie už prosazuje tzv. návratová politika.

„To jsou chybějící asistenční programy pro lidi, kteří se dostanou do takovéto situace. Myslím, že právě teď jsme se dostali do situace, kdy můžeme využít našich zkušeností. My jsme ty programy tady používali docela dlouhodobě. Pravděpodobně budou nastaveny i jako jeden z parametrů řešení, které hospodářská krize do zaměstnávání cizinců přinesla a přinese.“

Pokud vláda plán ministerstva neschválí, bude to podle odborníků ještě dražší.. Cizince totiž bude muset přinutit k odjezdu cizinecká policie a soudy. A to je drahý postup. Ministerstvo ale také upozorňuje, že je třeba dohlédnout na různé agentury, které dál vozí do Česka stovky cizinců, i když pro ně nemají práci. Agentury by měly nést odpovědnost za lidi, které do Česka přivezou. To by znamenalo mimo jiné, že by měly mít prostředky pro návrat těchto lidí do jejich domovské země. Změnit by se tedy zřejmě měly i některé zákony.