Senát schválil zelené karty

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Cizinci budou pravděpodobně mít možnost získal v Česku tzv. zelenou kartu. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Pokud ji podepíše prezident, mohla by novela začít platit od ledna 2009. Názory na vydávání zelených karet se ale různí.

Foto: Evropská komise
Zelená karta spojuje pobytové a pracovní vízum v jediném dokumentu. Cizinec by o ni požádal český zastupitelský úřad ve své vlasti. Pokud by ji získal, mohl by se ucházet o volné pracovní místo, které se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z Česka nebo Evropské unie. Takové pozice se mají objevit ve veřejném registru. Pokud by cizinci měli vliv na snižování mezd v některých profesích, ministr práce může tato místa z programu vyřadit. To, z jakých zemí může nový pracovník pocházet bude upravovat vyhláška ministerstva vnitra, v ní by měly být eliminovány státy, jejichž občané by představovali politické, bezpečnostní či zdravotní riziko. Vysokoškoláci z ciziny budou moci zelenou kartu získat na tři roky, a to i opakovaně. Nekvalifikovaní ji budou moci dostat na dva roky bez možnosti opakování.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si od zavedení zelených karet slibuje obsazení pracovních míst, o která nemají Češi zájem. Novela má své zastánce i odpůrce. Podle předsedy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera díky zeleným kartám ubude pracovníků, kteří jsou v Česku načerno.

"Nám šlo o to, aby to bylo regulérní, abychom měli ty pracovní síly, které tady na trhu práce nejsou, a aby jednotlivé organizace měli plnit ty úkoly, které mají."

Milan Štěch
Navrhovaný systém zelených karet kritizoval senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Nebere podle něj v potaz zhoršení ekonomické situace ve světě a zpomalení hospodářského růstu v Česku a přináší i další rizika.

"My jsme přesvědčení, že tím hlavním důvodem, proč sem ti zahraniční pracovníci mají jít není skutečný nedostatek pracovních sil, ale snaha některých zaměstnavatelů vytvořit vůči stávajícím zaměstnancům dumping. To znamená tlačit na stávající zaměstnance, aby dělali za levnější finanční ohodnocení, aby nekladli mzdové požadavky..., prostě aby s těmi zaměstnanci mohli lépe manipulovat."

Podle Milana Štěcha se Česko snaží přilákat hlavně nekvalifikované pracovníky.

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter ale soudí, že nepřijdou jen lidé na podřadné práce.

"Vietnamci, protože už 15 let odcházejí pracovat do Japonska, Jižní Koreje a také do Ameriky, tak mohou jejich renomované personální a školící agentury se souhlasem tamějšího ministerstva nabídnout opravdu kvalifikované pracovníky. Mohlo by to naší ekonomice pomoci."

Novela zákona o zaměstnanosti se nezabývá jen zelenými kartami. Zavádí např. přísnější podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným.