Nelíbí se vám kurz ve směnárně? Transakci budete moci zrušit

Foto: Klára Stejskalová

Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V novele zákona o směnárenské činnosti to schválila Sněmovna.

Foto: Klára Stejskalová
Vláda původně navrhovala lhůtu dvě hodiny, ale poslanci ji na návrh svého kolegy Patrika Nachera (ANO) o hodinu prodloužili. Opatření má chránit hlavně turisty před nekalými praktikami některých směnáren. Změnu zákona musí ještě projednat a schválit Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.

Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena již na prvním místě. Na dokladu o transakci bude také muset být uvedena webová stránka České národní banky, kde budou uvedeny informace o právech zákazníka.

Lhůta na odstoupení od transakce bude v některých případech ještě delší, říká ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO, která schválení novely přivítala:

"Máme tam celou řadu nových věcí. Například když by směnárna byla uzavřená, tak na odstoupení je myslím šest měsíců. Kdyby to byl směnárenský automat, tak jsou to tři dny. Ve směnárně může být pouze jeden kurzovní lístek. Dneska byly nějaké hlavní, vedlejší. Klient mnohdy nevěděl, za jaký kurz směňuje peníze."

Alena Schillerová,  foto: Prokop Havel,  archiv ČRo
Novela podle Schillerové řeší nepřijatelné praktiky, které některé směnárny, zejména na území Prahy, provozovaly. Jeden příklad z praxe. Například poplatek za směnu pár desítek eur za koruny se ve směnárnách jen pár desítek metrů od sebe mohl lišit i o sto procent. Novela také zpřísňuje pravidla pro inzerci výhodnější nabídky kurzů.

Bankovní asociace a směnárny se zákonem nesouhlasí

Asociace směnáren podle svého dřívějšího vyjádření s návrhem nesouhlasí. Také Česká bankovní asociace hodnotí změnu zákona jako nešťastnou. Podle ní ohrozí poskytování směnárenských služeb v bankách. Banky budou muset podle asociace vynakládat miliony až desítky milionů korun na úpravy IT systémů zpracovávajících směnárenské operace.

Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík již dříve poslance z rozpočtového výboru varoval, že změna zákona může v krajním případě vyvolat konec bankovních směnáren.