Nepovedená demonstrace

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Naprostým fiaskem skončila čtvrteční demonstrace studentů za odklad státních maturit. Na akci, kterou organizovali studenti a aktivisté z hnutí Green Revolution, přijelo do Prahy jen něco málo přes stovku účastníků. V červnu jich na stejné demonstraci bylo na sedm tisíc. O co studentům jde a proč jich tentokrát přišlo tak málo?

Foto: ČTK
Myslím, že i samotní organizátoři byli zaskočeni tak slabou účastí. Ale o tom později. Nejdříve připomeňme, o co studentům jde. Oni sami o připravovaných státních maturitách říkají, že především ani pořádně nevědí, do čeho jdou.

"Já tento rok půjdu do čtvrtého ročníku a vadí mi na tom ta neinformovanost pro nás studenty, že přesně nevíme, jak to bude. A také skutečnost, že ty testy budou daleko později než například přijímací zkoušky na vysokou školu,"říká jeden z účastníku čtvrtečního protestu, budoucí maturant Jan z pražského gymnázia Nad štolou.

Studenti už příliš nevěří slibům politiků, že všechny technické nedostatky státních maturit stihnout vyřešit včas. Výsledků se zatím nedočkali. Místopředsedkyně sněmovního výboru pro vzdělání a vědu Michaela Šojdrová se s demonstranty chce dohodnout:

Foto: ČTK
"Navrhuji, abychom udělali vše pro úspěšnou generální zkoušku, která proběhne v říjnu. A pokud tato generální zkouška prokáže zásadní nedostatky v technické přípravě, pak jsem připravena souhlasit s odložením maturitní zkoušky maximálně o rok."

Politici se ale nejsou schopni dohodnout ani mezi sebou. Posunutí termínu jednotných zkoušek podporují ODS i ČSSD. S návrhem občanských demokratů, aby se státní maturity o dva roky odložily, však nesouhlasí ministryně školství Miroslava Kopicová. Podle ní bychom tak přišli o možnost čerpání evropských finančních prostředků na tento účel.

A teď k té velmi nízké účasti na čtvrteční demonstraci. Podle jednoho z organizátorů, Filipa Vícha, pořadatelé nečekali, že by akce dosáhla rozměrů červnového protestu, kdy do ulic vyrazilo sedm tisíc studentů:

Foto: ČTK
"My jsme počítali s tím, že ta účast bude menší. Jsou prázdniny, studenti mají brigády, jsou dovolené, takže jsme nahlásili tři tisíce s tím, že jsme počítali, že tady se dejme tomu sejde tisíc studentů."

A to i přesto, že podle Filipa Vícha je o nepřipravenosti státních maturit přesvědčeno přes 55 tisíc studentů na Facebooku. Na této síti, přes níž byly především svolávány oba protesty studentů, se ale objevily i jiné důvody, proč se tentokrát do Prahy sjelo tak málo studentů. Pořádání druhé demonstrace totiž bylo plně v režii hnutí Green Revolution napojené na Demokratickou stranu zelených. Právě spojení s politikou některým studentům vadí, o čemž svědčí jejich reakce na internetu i založení facebookové skupiny "Nechci státní maturitu, ale nejsem užitečný idiot Green Revolution, Zubové a Paroubka". Předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová, která zaníceně promlouvala na červnové demonstraci studentů, jde totiž do říjnových předčasných parlamentních voleb na kandidátce sociálních demokratů. Navíc mediální magnát a sponzor Demokratické strany zelených Jaromír Soukup náklady spojené s čtvrteční demonstrací studentů platil.