Nepovedená generálka

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kromě tří, čtyř světlejších okamžiků průměrná až podprůměrná hra se spoustou někdy až úsměvných chyb. Tak by se dalo charakterizovat středeční vystoupení české fotbalové reprezentace v přátelském utkání s Chorvatskem v Pule, správním středisku poloostrova Istrie. Výsledek 4:2 celkem výstižně odráží dění na podmáčeném trávníku tamního nového stadionu.

Foto: ČTK
Češi v Chorvatsku toužili zatřást s třináctizápasovou neporazitelností domácího týmu a přestože v Pule nasadili jediného klasického útočníka Jana Rezka, patřily jim úvodní minuty. Debutant v základní sestavě Milan Petržela se rychle blýskl dvěma nadějnými akcemi na pravé straně zálohy, ale o to trpčí bylo pro hosty následné vystřízlivění. Měla to být generálka před velmi důležitým březnovým utkáním ve Španělku v rámci kvalifikace na evropský šampionát 2012. Výsledkově a herně vskutku nepovedená. A tak vlastně nevím, zda se mám na březnový duel s úřadujícími mistry světa těšit.

"No, já také ne. Snažím se najít něco pozitivního, ale pozitivní je, že to máme za sebou," se smutným úsměvem na rtech řekl v České televizi bývalý mládežnický reprezentant, nyní fotbalový expert, Pavel Karoch. Může někdo namítat, že i čeští fotbalisté měli chvílemi navrch, ale byly to opravdu jen chvíle, které se zejména ve druhém poločase střídaly s mnohem delšími pasážemi, kdy se jim nedařilo zhola nic. Na otázku, v čem byli Chorvaté lepší, Pavel Karoch, jehož babička je nota bene Chorvatka, odpověděl takto:

Foto: ČTK
"Jednoznačně v individuálních dovednostech, lepší práce s míčem, my jsme měli špatný první dotek, neudrželi jsme míč, ztráty míče ve středu hřiště, z kterých pramenily góly. Honza Polák - dvě ztráty míče, prohrané souboje, dva góly z toho. Petr Čech. asi kdyby to byl ostrý zápas, tak by ten míč odkopl a nezasekával... ."

Pavel Karoch měl na mysli situaci před čtvrtou brankou Chorvatů, kdy si brankář Petr Čech dovolil výlet hluboko do pole. Tam sice míč s potížemi zpracoval a přihrál Janu Polákovi, ten ale nesmyslně o něj přišel, což rezultovalo gólem z velké dálky do prázdné české branky. Petr Čech svou chybu přiznává:

"Já nevím, já jak jsem mu míč nahrál, tak jsem se snažil vrátit do brány a už jsem ani moc nekoukal, kde se co děje, a najednou jsem viděl míč směřovat okolo mne, a už jsem věděl, že ho nestihnu. Pak už jsem jenom čekal, jestli míč třeba neskočí o drn a nestočí se vedle, protože bylo vidět, že směřuje do brány. Já doufám, že jsme si to vybrali tady, že to byl dobrý test na Španělsko. Teď to nedopadlo dobře, obdržené čtyři góly je hodně, ale na druhou stranu nám to může dát poučení do zápasu ve Španělsku."

Michal Bílek,  foto: ČTK
Branka po takové chybě samozřejmě mrzí, ale horší je celkový obraz hry české reprezentace. Jednu z hlavních příčin vidí Pavel Karoch v součinnosti obrany, zálohy a útoku:

"Provázanost řad, kombinace, plynulý přechod do útoku, bez chyby. Jestliže tam každý druhý kontakt našeho hráče s míčem je problém, že ten míč buď odskočí, nebo je tam chybné řešení, špatné zpracování nebo špatná přihrávka, tak vlastně to hru brzdí. A to bych řekl je ten problém, protože kvalitnější mužstva se tím dostávají do tempa a mají jakoby vyšší výkonnost."

Objevily se hlasy, že středeční výkon reprezentace byl fackou českému fotbalu. Trenér Michal Bílek však své svěřence nezatracuje:

Foto: ČTK
"Já bych nemluvil o nějaké facce. Myslím, že průběh zápasu nebyl jednoznačný. Byly tam pasáže, kdy jsme měli i víc ze hry. Samozřejmě je špatné, že jsme inkasovali čtyři branky a dopouštěli se v defenzívě velkých chyb. Někteří hráči jsou v přípravném období a nejsou ještě po fotbalové stránce úplně v takovém stavu, v jakém by měli být. Za měsíc a půl, kdy nás čekají nejdůležitější zápasy, budou určitě v daleko lepší pohodě."

Pavel Karoch březnové kvalifikační utkání se Španělskem nepovažuje za klíčové:

"Mluvíme o tom jako o nějakém vrcholu, je to konfrontace s mistry světa. Na druhou stranu si myslím, že to není ten klíčový zápas, protože se Španěly málo kdo udělá dneska body, řekněme si to upřímně. Ale zároveň pokut to utkání mělo prověřit naší defenzívu, tak, jak bych to řekl? Houstone, máme problém!"

klíčové slovo:
spustit audio