Neumannová je královnou, Navrátilová legendou, Sáblíková mistryní

Kateřina Neumannová, foto: ČTK

Milovníci zimních sportů - zvláště pak obdivovatelé zimních sportovkyň - mají po uplynulém víkendu hned dva důvody k radosti. Zatímco lyžařka Neumannová na domácí půdě poprvé uspěla v prestižní sportovní anketě, rychlobruslařka Sáblíková si z Itálie přivezla zlato, ještě zkrášlené světovým rekordem.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Když se v neděli večer v Praze vyhlašovaly výsledky výroční ankety Klubu sportovních novinářů, po dlouhých 22 letech zněl název ceremoniálu opět jednou špatně. Korunu si na hlavu totiž nenasadil "Sportovec roku", ale sportovkyně - lyžařka Kateřina Neumannová. Do síně slávy byla navíc uvedena tenistka Martina Navrátilová a vůbec poprvé za téměř půl století ankety byly ve stejném roce ženy ověnčeny zároveň titulem sportovní legendy i Sportovce či Sportovkyně roku.

Rozvíření tzv. ženské otázky se tak stalo asi nejvíc překvapivým prvkem ankety, protože vítězství Kateřiny Neumannové se očekávalo. Po mnoha jiných úspěších své působení korunovala návratem z mateřské dovolené na závodiště a loňskou zlatou olympijskou medailí z běhu na 30 kilometrů. Sportovní novináře loni 28. října předběhl už i prezident republiky, který Neumannové udělil státní vyznamenání Za zásluhy. A navíc lyžařka naznačuje, že tato sezona by mohla být její poslední. Ale zadní vrátka si nechává stále pootevřená a několik nejbližších příležitostí si nechce nechat ujít, i když spíše pro radost, než pro výsledky:

Martina Sáblíková, foto: ČTK
"Budu závodit protože mě to baví a není na co čekat. I když pravděpodobně, nebo téměř stoprocentně Světový pohár nevyhraju, tak prostě - proč nezávodit?"

Zadní vrátka si nechávala i před vyhlášením ankety sportovec roku pro případ, že by přece jen nebyla hlavní vítězkou ona: "Já mám ráda společenské akce, když jich není příliš moc a mám třeba čas si je užít se vším všudy. Ale to není to, kvůli čemu sportuju."

Nicméně po korunovaci přiznala, že tuto anketu považuje za prestižní a vítězství v ní si velice přála. Z loňského prvního místa na druhé tak odsunula hokejistu Jaromíra Jágra, třetí byl letos běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Z první desítky ještě nelze nezmínit rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, která si pro své osmé místo přiletěla z Itálie, kde jen pár hodin předtím získala titul mistryně Evropy ve víceboji.

Zleva: basketbalistka Ivana Večeřová a tenistky Martina Navrátilová a Helena Suková, foto: ČTK
Ve svých 19 letech je navíc historicky nejmladší mistryní a k tomu přidala světový rekord na pětikilometrové trati, i když se v těchto disciplínách rekordy pod holým nebem považují za neoficiální.

Nasazení Kateřiny Neumannové na loňské olympiádě tentokrát připomněla Sáblíková na bruslích, a to fascinujícím stažením čtrnáctisekundového náskoku své nizozemské sokyně, v což podle svých slov sama takřka nedoufala: "Bylo to opravdu něco neskutečného, protože jsem si říkala - o 14 vteřin, to nejde najet, normálně se to nestává. No to jsem si opravdu nevěřila. Stálo při mně štěstí a jsem strašně spokojená."

Spolu s Kateřinou Neumannovou a Martinou Navrátilovou se pak při nedělním vyhlašování sportovců roku Martina Sáblíková stala hvězdou večera.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio