Neuvěřitelná administrativní chyba poškodila českou štafetu

Foto: ČTK

Na ZOH v Turíně na sebe strhla z českého pohledu největší pozornost výprava běžců na lyžích. Zasloužili se o to nejenom stříbrní medailisté z individuálních závodů Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer, ale poněkud nechtěně i manažer běžeckého úseku Květoslav Žalčík.

Květoslav Žalčík, foto: ČTK
Květoslav Žalčík se dopustil osudné chyby, když místo původně nominovaného Milana Šperla zapsal na soupisku pro štafetový závod sprinterského specialistu Dušana Kožíška. Tento administrativní omyl se navíc podařilo odhalit až těsně před startem závodu, kdy už nešlo s nominací nic dělat a medailové ambice českého kvarteta tak dostaly povážlivou trhlinu. Samotný manažer běžců nehledal žádné výmluvy.

"Stala se fatální chyba. Včera při vyplňování přihlášky jsem se přepsal o jeden řádek a místo Milana Šperla jsem zapsal Dušana Kožíška. Bohužel na večerní poradě vyjdou vždy všechny jména včetně náhradníků, takže jsem na to nepřišel. Kdyby se uvádělo pořadí závodníků, jednoduše bych na to přišel. Je to rutinní práce, kterou dělám od devadesátého šestého roku a nikdy se mi to nestalo. Je to fatální chyba, člověk si řekne, že to není možné, vůbec si to nedokážu vysvětlit."

Nic netušící Dušan Kožíšek strávil noc v olympijské vesnici v Sestriere. O tom, že pojede poslední úsek se dozvěděl jen hodinu před závodem, takže v době, kdy dorazil do místa konání, už byly štafety v plném proudu. O tom proč nahradil Šperla, tak ani neměl čas přemýšlet.

Foto: ČTK
"Na důvod jsem se neptal, prostě jsem přijel. Bylo to v takovém spěchu, že jsem se o to nezajímal. Prostě jsem přijel a závodil."

Čeští běžci by sice na medaili stejně nedosáhli, ovšem zdrcený Žalčík si uvědomil i jiný rozměr svého omylu.

"Milan Šperl je závodník, který byl nominovaný trenérem a já jsem mu svou fatální chybou nesmírně ublížil. Já ho mám rád, protože jako všichni ostatní dělá pro lyžování strašně moc a ten čtvrtý úsek si vyběhal. Teď je těžké spekulovat, jak by se s ním závod vyvíjel, ale já jsem mu prostě hrozně ublížil a ublížil jsem tím i celému českému lyžování."

Pro úplnost dodejme, že česká štafeta skončila celkově devátá.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio