Churavý s Kožíškem českými nadějemi na lyžařském MS v Liberci

Foto: ČTK

Právě na středu 18.2.2009 padl jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách českého sportu. Liberec oficiálním zahajovacím ceremoniálem otevře brány MS v klasickém lyžování. Medailové ambice na něm budou mít i sprinterský specialista Dušan Kožíšek a reprezentant v severské kombinaci Pavel Churavý.

Pavel Churavý,  foto: ČTK
Pavel Churavý dosáhl před šesti lety právě v Liberci svého největšího úspěchu v kariéře, když v závodu SP dojel na skvělé stříbrné pozici. Od té doby se ve stopě poměrně trápil, ovšem letošní sezóna znamenala obrat. Churavý se několikrát prodral do elitní světové desítky a v českém družstvu je opět jedničkou. Důvodem je nejen zvýšená motivace, ale i daleko lepší vybavení.

"Určitě je to motivace, protože MS doma je velká věc. Pak je to také materiálem. Dostal jsem nové skokanské lyže a kombinézu a vše mi hned sedlo. Na nájezdu neztrácím rychlost, jako v předchozích letech, takže důležité zázemí je na výborné úrovni."

Díky zlepšeným výsledkům pochopitelně Churavý před šampionátem cítí zvýšený tlak na svou osobu.

Foto: ČTK
"Už mi lidé říkají, že bych měl mít medaili. Samozřejmě to je větší tlak, což je jiné než ve světě, kde máme větší klid. Na druhé straně je bezvadný, když nás lidé budou hecovat. Na běžkách to určitě pomůže a oceníme to i dole pod můstkem."

Česká reprezentace se může pochlubit kvartetem medailistů ze světových šampionátů. Mezi vyvolené patří i Dušan Kožíšek. Ten má ve své sbírce dvě bronzové medaile ze sprintů dvojic a tak je celkem jasné, na které závody se bude v Liberci, resp. v běžeckém areálu ve Vesci především soustředit.

"Určitě bych měl závodit ve sprintu a dále se uvidí podle mého zdravotního stavu a také formy."

Tentokrát však náš reprezentant nespoléhá tolik na dvojice, neboť ty mají v programu klasickou techniku a ta Kožíškovi tolik nevoní.

"Pro mě je prioritou tento rok uspět ve sprintu jednotlivců, protože ta se pojede volnou technikou a ta mi jde lépe."

A na co se během šampionátu v Liberci Dušan Kožíšek nejvíce těší?

"Určitě na diváckou kulisu, která je vždy u sprintů výborná. Loni se mi strašně líbilo, jak lidé fandili na Hradčanech při Tour de Ski, skvělá atmosféra je i v Novém Městě na Moravě. Já si myslím, že divácká kulisa bude v Liberci dobrá."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio