"Neviditelní" proti radaru

demonstrace_radar1.jpg
0:00
/
0:00

Neviditelný průvod Prahou, lidé obcházející Parlament a řada dalších akcí se ještě chystá. Tak protestují někteří občané proti plánovanému americkému radaru v Brdech.

Pořadatelem Protestu "70% Čechů je neviditelných" je Humanistické hnutí, podle něj si právě 70% občanů nepřeje umístění radaru na našem území. Bíle oblečení lidé symbolizují "neviditelné Čechy", kterých se na jejich názor nikdo neptá, říká organizátor pochodu Jan Tamáš.

"Je to o tom, že 70% si nepřeje umístění cizích vojsk na našem území, ale bohužel ten hlas ve většině médií není slyšet. Existuje tady iniciativa, která už téměř dva roky působí proti umístění radaru na našem území. Tenhle happening má za cíl poukázat na skutečnost, že hlas většiny obyvatel České republiky bohužel zůstává většinou nevyslyšen."

Protesty proti radaru chystá také právě i iniciativa Ne základnám. Ty nejbližší jsou naplánovány na čtvrtek a pátek, říká mluvčí iniciativy Jan Májíček.

"Organizujeme pochod kolem Poslanecké sněmovny, který navazuje na akci probíhající před 14 dny "Parlament nás neobejde, obejdeme Parlament." Tato akce má přinést protest poslancům lidově řečeno pod nos. My jsme zjistili, že poslanci příliš nereflektují, že většina lidí je proti a je třeba jim ukázat, že protest opravdu existuje a je dostatečně blízko na to, aby ho pocítili. Od osmi hodin do osmi hodin budou kolem Poslanecké sněmovny a Parlamentu České republiky chodit lidé, kteří budou protestovat proti vybudování základny. My budeme chtít také poslancům na začátku předat takové překvapení. Stejně tak to bude probíhat i v pátek."

Další akci chystá iniciativa na 5. května.

"Iniciativa Ne základnám na 5.5. od pěti hodin na Václavské náměstí svolává demonstraci, která nese název "Tuhle smlouvu nebereme". Datum jsme zvolili u příležitosti návštěvy ministryně zahraničí USA Condoleezzy Rice, která přijede podepsat jednu, možná už i obě smlouvy o radaru. My chceme ukázat, že v Česku je stále silná docela opozice proti vybudování základny a proto jsme svolali tu demonstraci. Na Václavském náměstí kromě zástupců iniciativy a Ligy starostů vystoupí také představitelé různých hnutí a dalších osobností. My chceme ukázat, že ten odpor je široký, že jde napříč,"říká Jan Májíček.