Noc kostelů nabídne i fresku upálení Mistra Jana Husa, která je jediná v Evropě

Kostel sv. Václava v Písku, foto: Zdeňka Kuchyňová

Své dveře otevírá více než 1400 kostelů po celém Česku. Už po sedmé se v pátek koná Noc kostelů. A to nejen v Česku, ale i v Rakousku, Estonsku, Německu, Nizozemí a na Slovensku. V českých kostelích na návštěvníky čekají komentované prohlídky, rozhovory s duchovními, hudba, v předpremiéře se promítá nový film o Mistru Janu Husovi, kterého ztvárnil Matěj Hádek. Na noc kostelů navazují Dny víry. Jejich součástí bude například Boží biják - festival filmů s křesťanskou tematikou. Vystoupí také „nový objev Itálie", tenorista a františkánský mnich Alessandro Brustenghi. K doprovodným zážitkům bude patřit například možnost zajít si na pivo s knězem, zúčastnit se pikniku v parku a podobně.

Kostel sv. Václava v Písku,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Kostely se návštěvníkům otevírají i v jihočeském Písku. A nejen tento den, ale po celou turistickou sezónu. V rámci akce Otevřené brány píseckých kostelů se otevírají ve vybrané dny tři nejvýznamnější kostely, kde ochotný kustod poskytne fundované informace. Vstříc vyšli i duchovní, například vikář Jan Doležal:

"V kostelích by se neměl odehrávat jen církevní život. Je to také místo kulturní. Kultura propojuje vztahy a aktivity věřících i lidí, kteří mají do toho kostela dál. Jsem rád, že tímto způsobem kostel bude i ostatním blíž."

Jedním z těch, kteří se zasloužili o projekt Otevřené brány píseckých kostelů, byl Tomáš Poskočil. Na nápad přišel před čtyřmi roky, když navštívil anglické město York a v něm malý kostelík sv. Trojice. Vedle dalších velkých kostelů byl trošku v pozadí.

"Jen co jsem vstoupil, tak přišel kustod, dal mi letáček do ruky, byl ochotný a všechno mi vysvětlil. V letáčku bylo deset největších zajímavostí z toho kostelíku. A já najednou zjistil, že kostel, který pro mě vypadal jako naprosto nezajímavý, kde bych jen chvilku načerpal atmosféru, mi má co říct. Když jsem se vrátil do Čech, přemýšlel jsem, jak bychom to mohli aplikovat v Písku. Jsem členem komise cestovního ruchu a dlouho už mi leží na srdci, aby se cestovní ruch v Písku trochu pohnul kupředu, a tak jsem se obrátil na Jiřího Hladkého, který byl dlouholetým památkářem města Písku."

Hned první sonda objevila unikátní fresky

Tomáš Poskočil a Jiří Hladký,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Za první čtyři víkendy navštívilo písecké kostely 3500 lidí, z toho 300 cizinců. S Tomášem Poskočilem a Jiřím Hladkým jsme v kostele sv. Václava, který při opravě připravil památkářům nemalé překvapení.

"My jsme se před patnácti lety rozhodli, že budeme opravovat kostel sv. Václava. Do té doby o kostele nabyla téměř žádná zmínka. Jen se vědělo, že tu stával kdysi nějaký dřevěný kostelík. My jsme tento kostel považovali za docela obyčejný barokní. Každé opravě předchází stavebně historický a restaurátorský průzkum. Požádal jsem o průzkum Josefa Novotného, akademického malíře a restaurátora. Pepa si tu postavil žebřík a trefil přesně klobouk spícího strážce Božího hrobu. Slezl dolů a říkal, je zle, bude to tu všude."

A bylo, uvedl Jiří Hladký.

Freska upálení Mistra Jana Husa je jediná v Evropě

Freska upálení Mistra Jana Husa v kostele sv. Václava,  foto: Zdeňka Kuchyňová
Je tu například freska Poslední večeře páně, svatý Jiří na koni, orel mezi dvěma okřídlenými anděly a také unikát, nejstarší známá freska upálení Mistra Jana Husa. Odkrylo se i datum výstavby kostela - 1561.

"Když jsme začali odkrývat fresku Upálení Mistra Jana Husa, tak jsme si říkali: to snad ne, to tam nebude. Ale byla tam. Mohli bychom říkat, že je jediná na světě. Ale my jsme daleko skromnější. Je jediná v Evropě, protože svět o Husovi zas tolik neví. Nicméně je skutečně jediná. Abychom tenhle kostel uviděli v celé kráse, tak bychom potřebovali zbourat ty barokní sloupy, které nesou klenbu, a pak byste našli kostel, který je takto kolem dokola vymalovaný úplně celý," dodal památkář Jiří Hladký.

Kostel Narození Panny Marie ukrývá písecké palladium

Další z kostelů, který byl kromě bohoslužeb dříve nepřístupný, je kostel Narození Panny Marie z 13. století.

"Měl zajímavou polohu. Jednak byl na hranicích města, těsně u hradeb. Zároveň byl na nejvyšším místě města, jakoby na kopečku," uvedla Edita Kučerová. A jak dodala, uprostřed oltáře je obraz Písecké Madony. Je to takové písecké palladium.

"Věří se, že v roce 1741 byl Písek zachráněn v dobách válek o rakouské dědictví právě díky tomuto obrazu. Všichni lidé se k němu modlili a Písek byl v roce 1742 osvobozen od francouzské okupace. Bohužel ten obraz je kopií, protože v roce 1975 byl ukraden. Dodnes po něm není žádná stopa."