Překvapením parlamentních voleb se stali komunisté, kteří obsadili třetí místo - co si o tom myslí politolog Jiří Pehe?
Jak jste už slyšeli v našem vysílání, překvapením parlamentních voleb se stali komunisté, kteří obsadili třetí místo s počtem 18,5 procent hlasů. V některých krajích skončili dokonce druzí. Co je příčinou tak vysokého nárůstu se Zdeňka Kuchyňová zeptala politologa Jiřího Pehe.
Domníváte se, že preference komunistů mohou ještě růst?
"Já si myslím, že to bude záležet na tom, jakým způsobem zde bude dělána v příštích letech politika. Ten nárůst preferencí komunistické straně souvisí prostě s tím, že lidé jsou znechuceni způsobem, jakým se u nás chovaly politické strany demokratické a jakým způsobem se dělala demokratická politika - opoziční smlouvou, tedy takovým tím cynismem dělení postů, moci a podobně. Pokud Vladimír Špidla, jak sám říká, bude skutečně schopen rehabilitovat normální demokratickou politiku, pokud bude ta vládní koalice, kterou se chystá vytvořit, založená na jasných dohodách a bude to programové společenství, nikoliv mocenské, tak si myslím, že mnoho lidí může najít v té demokratické politice opět nějaký smysl a od komunistů se vrátit zpět k tomu demokratickému politickému proudu. Pokud by ovšem došlo k tomu, že se ta politická jednání nějak zvrtnou, pak se obávám, že podpora pro komunisty růst může. Nicméně tady bych řekl, že dokud demokratické politické strany trvají na tom, že komunisté nejsou demokratickou stranou a že s nimi nechtějí spolupracovat, tak dokonce i mnohem větší podpora pro komunisty nezmanená, že budou mít větší vliv."
Domníváte se, že vysoké preference komunistů, mohou mít vliv na účast voličů v podzimních komunálních volbách?
"Domnívám se, že ano v tom smyslu, že si mnoho lidí možná uvědomí, že pokud nepůjdou volit, tak opět pomůžou komunistům. A my jsme se o tom už přesvědčili koneckonců v regionálních volbách a senátních volbách. Tam naštěstí funguje ten dvoukolový většinový systém v senátních volbách, takže ta nízká účast komunistům nepomohla. Ale v těch regionálních volbách si komunisté počínali velmi dobře a to bylo právě kvůli té velmi nízké volební účasti. Takže pokud občané chtějí mít v těch místních zastupitelstvích opět mnoho komunistů, tak samozřejmě stačí, aby přišlo volit málo lidí. A to si možná myslím mnoho lidí uvědomí, a ačkoliv těm komunálním volbám obvykle nepřikládají voliči tak velkou důležitost, tak možná tentokrát přijde volit více lidí, než v minulosti."