Překvapením parlamentních voleb se stali komunisté, kteří obsadili třetí místo - co si o tom myslí politolog Jiří Pehe?

Miroslav Grebeníček, foto: CTK

Jak jste už slyšeli v našem vysílání, překvapením parlamentních voleb se stali komunisté, kteří obsadili třetí místo s počtem 18,5 procent hlasů. V některých krajích skončili dokonce druzí. Co je příčinou tak vysokého nárůstu se Zdeňka Kuchyňová zeptala politologa Jiřího Pehe.

Miroslav Grebeníček,  foto: CTK
"Už vlastně 12 let tato strana existuje ve velmi viditelné části politického spektra, tedy v parlamentu. Ty demokratické strany se ze začátku a ani nikdy potom nezmohly na to, aby tuto stranu zakázaly. Zároveň je to jediná strana, která, protože s ní není možné koalovat, je vlastně jakousi alternativou vůči těm demokratickým stranám pro mladé lidi. Ti lidé, kterým bylo 10, 12 let v době pádu komunismu, nepamatují si ten režim, tak ti vidí nyní za posledních 12 let, že jediná strana, která se nenamočila do žádného finančního skandálu, korupce a tak dále, protože nikdy nevládla, jsou komunisté. Takže to je jeden velký problém. Dlouhodobým trendem je to, že pokud chtějí voliči vyjádřit svoji nespokojenost s demokratickými stranami, řečeno lidově je potrestat, hází své hlasy komunistům. Třetím důvodem je pak ta nízká volební účast, která je ovšem samozřejmě sama o sobě také formou protestu. A potom jeden konkrétní krátkodobý důvod je samozřejmě ona hysterie kolem Benešových dekretů, kterou rozpoutal nejprve Miloš Zeman, ale pak se jí velmi rychle ujal Václav Klaus a jeho strana a uměle ji živili, tedy to umělé nebezpečí revizí poválečného uspořádání v Evropě. Vystrašili spoustu lidí, a mnoho těchto lidí se přiklonilo ke komunistické straně, protože má s bojem proti tzv. německému revanšismu více než padesát let zkušeností. Takže, když vytvoříte takového strašáka, tak nakonec mnoho těch vystrašených lidí přeběhne právě k této straně."

Domníváte se, že preference komunistů mohou ještě růst?

"Já si myslím, že to bude záležet na tom, jakým způsobem zde bude dělána v příštích letech politika. Ten nárůst preferencí komunistické straně souvisí prostě s tím, že lidé jsou znechuceni způsobem, jakým se u nás chovaly politické strany demokratické a jakým způsobem se dělala demokratická politika - opoziční smlouvou, tedy takovým tím cynismem dělení postů, moci a podobně. Pokud Vladimír Špidla, jak sám říká, bude skutečně schopen rehabilitovat normální demokratickou politiku, pokud bude ta vládní koalice, kterou se chystá vytvořit, založená na jasných dohodách a bude to programové společenství, nikoliv mocenské, tak si myslím, že mnoho lidí může najít v té demokratické politice opět nějaký smysl a od komunistů se vrátit zpět k tomu demokratickému politickému proudu. Pokud by ovšem došlo k tomu, že se ta politická jednání nějak zvrtnou, pak se obávám, že podpora pro komunisty růst může. Nicméně tady bych řekl, že dokud demokratické politické strany trvají na tom, že komunisté nejsou demokratickou stranou a že s nimi nechtějí spolupracovat, tak dokonce i mnohem větší podpora pro komunisty nezmanená, že budou mít větší vliv."

Domníváte se, že vysoké preference komunistů, mohou mít vliv na účast voličů v podzimních komunálních volbách?

"Domnívám se, že ano v tom smyslu, že si mnoho lidí možná uvědomí, že pokud nepůjdou volit, tak opět pomůžou komunistům. A my jsme se o tom už přesvědčili koneckonců v regionálních volbách a senátních volbách. Tam naštěstí funguje ten dvoukolový většinový systém v senátních volbách, takže ta nízká účast komunistům nepomohla. Ale v těch regionálních volbách si komunisté počínali velmi dobře a to bylo právě kvůli té velmi nízké volební účasti. Takže pokud občané chtějí mít v těch místních zastupitelstvích opět mnoho komunistů, tak samozřejmě stačí, aby přišlo volit málo lidí. A to si možná myslím mnoho lidí uvědomí, a ačkoliv těm komunálním volbám obvykle nepřikládají voliči tak velkou důležitost, tak možná tentokrát přijde volit více lidí, než v minulosti."