Společnost Vlasty Buriana
Jak jsme vás před nedávnem informovali, čtyřicet let po smrti byly ostatky českého komika Vlasty Buriana vyzdviženy z Vinohradského hřbitova a převezeny na Vyšehrad do nově vybudovaného hrobu. Zasloužila se o to Společnost Vlasty Buriana. Ta se snaží i mnoha dalšími počiny rehabilitovat vynikajícího českého komika. Více následující rubrika, kterou připravila Eva Petržílková.
Nejpopulárnější český komik všech dob Vlasta Burian prožil od poloviny 50.let až neuvěřitelný pád. Tehdy měl už za sebou řadu vynikajících rolí ve filmech jako byly Tři vejce do skla, Anton Špelec, ostrostřelec, Ducháček to zařídí, U pokladny stál a Přednosta stanice a mnoho dalších. Od roku 1945 se ale musel spokojit s vystupováním na podřadných estrádách. Na sklonku života totiž čelil nařčení z kolaborace s Němci, za což byl na základě vynuceného svědectví a vykonstruovaných obvinění v roce 1947 odsouzen. Vlasta Burian tak ztratil čest, majetek i práci. Zemřel na následky nachlazení ze zapadlé zájezdové štace 31. ledna 1962. Plně rehabilitován byl až dvaatřicet let po smrti. Jeho rehabilitace byla jedním z hlavních důvodů, proč vznikla před pěti lety Společnost Vlasty Buriana. Více už jeden z jejích zakladatelů Pavel Holík...
"My jsme vznikli v roce 97 ve tříčlenné skupině. To jsme byli já a, můj bratr a Pavel Mank - ten představitel Vašků ze seriálu Cirkus Humberto. Tehdy jsme se setkali u Burianovy vily, kde nám bylo trošku líto toho, že tam není ani pamětní deska, která by připomínala, že tam Vlasta Burian žil. Takže jsme si řekli, že tam vlastně začne taková naše pouť, to dobrodružství za Vlastou Burianem."
V rámci oslav 100. výročí české kinematografie iniciovala Společnost Vlasty Buriana v roce 1998 odhalení pamětní desky na hercově vile v Praze - Dejvicích a také umístění jeho busty v Divadle Komedie, kde byl patnáct let ředitelem a majitelem. Od stejného roku nese jméno Buriana i přilehlá pasáž.
"Právě tam je napsáno všechno. To, co já vám řeknu, o to se postarali a šest let tomu vydali ohromné úsilí, aby politicky toho Vlastu Buriana rehabilitovali. Vlastně dvakrát muselo být to obvinění stáhnuto, protože ty body byly vyvráceny v několika minutách. A když potom při tom třetím procesu, to bylo ke konci roku 1947, tam už na tom spolupracovala StB, vystoupili tam někteří svědci jako byli takového ražení jako byl Karel Konrád, který byl komunistický novinář, ale Vlasta Burian ho po celou dobu heydrichiády, dalo by se říct v uvozovkách, ukrýval ve svém divadle, kde tu jeho obranu Vlasty Buriana, jak mu umožňoval pracovat a žít v té době, tak už StB zdůraznila, že by nebylo dobré, aby se Vlasty Burina tak zastával. Potom byl už ten proces bez té jeho svědecké výpovědi. Jeho obhájce už nesměl ke konci ani vystoupit. Tak už to bylo cílený. Je to komický trošku v tom, že udělali vlastně z Vlasty Buriana buržoa a on byl vlastně z dělnický rodiny."
Případ Vlasty Buriana byl předznamenáním likvidace třídních odpůrců, která se po roce 1948 stala normou. Úspěšný herec a divadelní podnikatel měl být příkladem toho, jak noví mocipáni zatočí s každým, kdo se domohl majetku.
"V souvislosti s těmi dnešními divadly, jakej mají pořád strach, že zaniknou, a jak pořád žádají magistrát a všechny ty radnice ve městech, o ty dotace: Tak Vlasta Burian měl vlastně divadlo, který měl pronajatý. Stále naprosto vyprodaný. Dokonec v neděli a sobotu hrál třikrát denně a v dopoledních hodinách ve všední dny tam bylo Cinema Vlasty Buriana, že se tam promítali filmy. Či-li já bych chtěl zdůraznit, že bez vzdělání byl ten člověk i výtečnej podnikatel, kterej může jít příkladem. Protože on nechtěl žádný dotace, byl v nájmu, platil ho - nájem nebyl nízký, a prostě to zvládnul v tý době toho kapitalismu. Já bych tohleto chtěl dát za příklad všem těmhle divadlům, tedy snažit se o to, aby ten repertár byl nabitej a aby byli výteční herci. Tím by se nemohlo stát, aby divadlo neprosperovalo."
Pavel Holík pak ještě prozradil, Společnost Vlasty Buriana chystá na počest velkého komika spoustu zajímavých akcí....
"My bychom chtěli, vzdát hold tomu jeho městu. To se nám zatím moc nedaří, těch úkolů je hodně. My bychom chtěli, aby tam někde v Liberci byla také jeho busta. Chtěli bychom tam dělat taky gastronomické dny, protože si myslím, to je to, co by asi ty lidi hodně zajímalo, nahlédnout do té kuchyně toho Jaromíra Trejbala, který mu tak rád vařil a samé takové delikatesy."
Jak pan Holík dodal, Vlasta Burian byl totiž velký gurmán. Potrpěl si na dobrá jídla...
"Vlasta Burian měl nejoblíbenější jídlo italské nudle s kuřecími prsíčky na mandlích, ale traduje se tedy od pamětníků, že vždycky když tohleto snědl, tak říkal: Jaroušku bylo to výtečný, ale koprovka je koprovka..."
Kromě gastronomických dnů plánuje Společnost Vlasty Buriana také tenisový turnaj a automobilový memoriál Vlasty Buriana, kterých by se zúčastnili i někteří současní čeští komici. Účast předběžně přislíbili např. Alois Náhlovský, Luděk Sobota a Josef Dvořák.