Česká republika je přestupní stanice uprchlíků

Slovenská rodina je jednou z těch, které čekají v azylovém středisku v Seči na Chrudimsku na vyřízení žádosti o udělení azylu v České republice, foto: CTK

Během minulého roku požádalo o azyl v České republice 18 tisíc uprchlíků. Což představuje stoprocentní nárůst oproti předchozímu roku. Jak je to možné? Ptají se představitelé Evropské unie. Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. V Čechách proběhla minulý rok zásadní legislativní změna v azylové politice tak, aby odpovídala standardům právě Evropské unie. To znamená, že do azylového řízení vstoupila další nezávislá odvolací instituce. Proces azylového řízení se tím pádem prodloužil. A to je snad největší problém azylové politiky, tvrdí Běla Hejná z Českého helsinského výboru.

Slovenská rodina je jednou z těch,  které čekají v azylovém středisku v Seči na Chrudimsku na vyřízení žádosti o udělení azylu v České republice,  foto: CTK
"Pokud bych měla říci jednu problematickou věc, tak je to délka azylového řízení. Existují žadatelé z roku 1999, kteří dosud nemají rozhodnutí ani z první instance. Myslím si, že by měla být jasně stanovena pravidla, za jakých je a není možné azyl získat. Pro psychický stav uprchlíků i pro jejich další vývoj je velmi důležité, aby se co nejdříve dozvěděli, o tom, zda-li získají azyl nebo ne. Pokud zde žadatelé čekají dlouho, tak se už nějakým způsobem do společnosti integrují."

Česká republika je většinou takzvaná přestupní stanice. Uprchlíci přes Čechy směřují do západních zemí jako je Německo, Anglie, Francie. 60 procent ze všech žadatelů o azyl pochází z Evropy. 2 procenta pochází z Afriky, a zbytek tedy 38 procent z Asie. Nejvíce žadatelů přichází z Ukrajiny, Moldavska a Rumunska. Další v pořadí je Vietnam, Indie, Gruzie, Arménie, Rusko a Bělorusko. Nejčastěji uprchlíci žádají o azyl z ekonomických důvodů. Tito lidé většinou legální pobyt na území republiky nezískají. Daleko menší skupinou jsou žadatelé o politický azyl, kteří utíkají před pronásledováním ve vlastní zemi. Tito lidé azyl získají, ale čeká je dlouhé řízení, které může trvat až několik let.

"Velkým problémem České republiky v otázce azylové politiky je obrovské množství žadatelů. Musíme připustit, že nejde o skutečné žadatele o azyl, ale o migrující cizince za prací, tedy ekonomické "migranty". Je třeba říci, že i mezi touto skupinou jsou lidé, kteří utíkají před režimem, který je pronásledoval ve vlastní zemi a zaslouží si ochranu na území našeho státu. Bohužel postup úprav azylové politiky směřuje k restriktivní podobě. Takže je pro tyto žadatelé stále více obtížné se azylu domoci."

Tvrdí Běla Hejná z Českého helsinského výboru. V roce 2001 byl azyl udělen pouze osmdesáti třem osobám. Oproti předchozímu roku klesl počet udělených azylů o 50. Azyl byl udělen dvaceti pěti občanům Běloruska, 10 občanům Íránu, 9 občanům Afghánistánu a Jugoslávie. V ostatních případech byl azyl zamítnut nebo bylo řízení pozastaveno a nebo žadatelé sami svojí žádost vzali zpět.