Zdravotní pojištění v České republice je daň
Zdravotnictví v České republice trpí nedostatkem financí. Podle některých je to způsobeno špatným systémem zdravotního pojištění, jiní tvrdí, systém je v pořádku, ale kdyby si pojišťovny přestaly stavět honosné, luxusní paláce, jistě by se lékařům a dalším lidem ze zdravotnictví žilo lépe. Ministerstvo zdravotnictví naopak argumentuje, že systém i pojišťovny jsou v pořádku, jen kdyby nemocnice uměly lépe s penězi hospodařit, prý utrácí za soukromé služby přemrštěné částky.
V českém zdravotnictví přetrvává socialismus, proto se lékařům a nemocnicím nedostávají peníze. Povinné zdravotní pojištění, které platí každý občan České republiky, není platba za služby, nýbrž nespravedlivá daň. Lidé, kteří vydělávají více peněz, si například nemohou připlatit za nadstandard. Chudé - stát naopak nutí platit pro ně vysoké pojištění, i když nejsou nemocní. Takové názory zaznívají z úst některých odborníků. Jedním z nich je i Martin Dlouhý z Institutu zdravotní politiky a ekonomiky.
"Je to systém komunistický. Protože v tomto systému platí, že do něj dáváte podle svých možností, ale berete z něj podle svých potřeb. A to je teze, kterou jsme se učili my starší ve školách jako základ komunismu. Přitom víme, že takový systém nemůže fungovat a musí zákonitě zkolabovat. Obávám se, že situace ve zdravotnictví ukazuje, že tomu tak je."
Tento názor tvoří jednu stranu. Druhé opoziční stanovisko zastává pochopitelně sociálně demokratické ministerstvo zdravotnictví. Systém je založen na solidaritě, se kterou je zdravotnictví neodmyslitelně spjato.
Ministryně zdravotnictví Marie Součková nechystá žádné omezení rozsahu zdravotní péče, a tedy ani této nadiktované solidarity, kdy zdraví a bohatí platí léčení nemocných a chudých. Nepočítá ani s tím, že by si lidé mohli připlatit za nadstandardní péči. Ministryně to řekla před zahájením semináře Stav zdravotní péče v ČR. Právě na tomto semináři se sešly obě strany. Do diskuse se zapojili lidé z ministerstev zdravotnictví a financí a zdravotních i komerčních pojišťoven se senátory o zodpovědnosti a solidaritě ve zdravotnictví. Jedním z diskutujících byl i doktor Pavel Vepřek ze společnosti Tým DG plus, která vyvíjí a implementuje nástroje ke zvýšení efektivity zdravotnictví.
"Systém u nás je založen velmi dobře. Je to systém veřejného pojištění. Nyní nás čeká druhé kolo - reformní, které je spojeno s transformací pojišťovnictví v Evropě. Je to vytvoření systému "regulovaného trhu". To znamená, systém, který solidaritu a odpovědnost správně namíchá."
Na ministerstvu zatím převládá názor, že mnoho se v systému zdravotního pojištění měnit nemusí. Marie Součková, ministryně zdravotnictví, připomněla, že v současném systému zdravotního pojištění je každý solidární. "Dostupnost rovná se i rovnost v přístupu k poskytované zdravotní péči. Nemyslím si, že by se mělo nějakým způsobem diskutovat o změně ve smyslu větší či menší solidarity,"řekla. Standard a nadstandard zatím zákon nestanovil. "Pokud budou dány standardní služby a hovořit se bude o nadstandardu ve smyslu vybavenosti technického charakteru, pak se změně nebráním; ale v poskytování zdravotní péče je solidarita a rovnost na prvním místě," zdůraznila ministryně. Peníze do zdravotnictví se budou tedy i nadále čerpat z pojistné "daně" a ze státního rozpočtu.
Krátce o nejzajímavějších ekonomických událostí posledního týdne v České republice.
Škody po srpnových záplavách vyčíslila vláda na 70 miliard korun. Je to tedy méně, než se původně odhadovalo. Přesto byly letošní povodně ničivější, než ty v roce 1997, kde škody dosáhly 63 miliard korun. Mluvčí vlády Anna Stárková doplnila, že povodně ovlivnily také výnosy z turistického ruchu a to ve výši přes 10 miliard korun.
"Povodně zasáhly téměř 40 procent republiky qa způsobily, že muselo být více než 200 tisíc lidí evakuováno a ztratilo tak dočasně nebo trvale ubytování. Právě podpora bydlení nebo infrastruktury, obnovy malých, středních a velkých podniků to jsou priority, na které stát přispívá. Velké škody byly způsobeny samozřejmě v zemědělství."
Na 32,3 miliardy korun se ke konci října prohloubil deficit státního rozpočtu, když ještě ke konci září schodek činil 21,4 miliardy korun. Za deset měsíců loňského roku přitom stát hospodařil s deficitem 35,5 miliardy. Rozpočtové příjmy činily ke konci letošního října 576,4 miliardy a výdaje 608,7 miliardy korun. Informace poskytlo tiskové oddělení ministerstva financí. Podle posledních odhadů se celoroční schodek rozpočtu vyšplhá zhruba na 62,7 miliardy, což je o 16,5 miliardy více než schválený deficit. Návrh státního rozpočtu na rok 2003 počítá s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun.
Vyzkoušet si nelítostné podmínky trhu v Evropské unii - to je nabídka ale také výzva mezinárodního projektu Euromanager. Přihlásit se do něj můžou studenti ale i lidé z praxe ještě do 7. listopadu na adrese www.euromanager.cz. Tato mezinárodni týmová soutěž simuluje trh zemí Evropské patnáctky a prostřednictvím Internetu usilují týmy o co nejlepší postaveni a pozici v podmínkách, které jsou velmi blízké realitě. Pro Českou republiku byla její vůbec první účast v soutěži v loňskem roce obrovským úspěchem. Česky tým, reprezentovaný studenty VŠE zvítězil ve světovém finále v Paříži a za sebou nechal i manažery společnosti Opel. Nejlepší národní týmy se v tomto ročníku utkají ve světovém finále v Makau v březnu příštího roku.