Summit NATO uzavřel malý incident

Až do samého závěru summitu se zdálo, že k protestům a výtržnostem může dojít jen při demonstracích v ulicích Prahy. Nakonec jich byli svědky i samotní účastníci v jednacím sále. Milena Štráfeldová se vzápětí spojila s Jaromírem Markem, který dění sledoval přímo v Kongresovém centru:

Dostali jsme zprávu, že krátce po ukončení tiskové konference George Robertsona došlo v sále jakémusi incidentu. O co tam šlo?

Bylo to vlastně úplně na závěr, když už se Robertson chystal udělat takovou skupinovou fotografii a děkoval těm mladým lidem, studentům, kteří se o chod summitu starají, tak v tom okamžiku se z předních řad v auditoriu zvedli dva mladí muži a s výkřikem Nato chuže gestapa, tedy Nato je horší než gestapo, hodili po Robertsonovi jakési dvě nebo tři červené koule. Nemůžeme se tady shodnout s ostatními novináři, jestli to byla rajčata, nebo jestli to byly nějaké balonky. Já osobně si myslím, že to byly nějaké molitanové balonky, protože skvrny, které zůstaly na tom modrém koberci, nejsou zas až takové a ty předměty se od jeho saka odrazily.

Ti muži mluvili rusky. Ví se, kdo ti útočníci vůbec byli?

Ví se, kdo byli, nebo minimálně k čemu se hlásí, protože ještě před tím, než je odvedla ochranka, vykřikovali něco v tom smyslu, že jsou členy ruské bolševické strany.

Jak vlastně ochranka v tu chvíli zareagovala?

Musím se přiznat, že to bylo překvapivé jak pro mne osobně, tak pro ostatní novináře, ale možná i pro tu ochranku, protože jsem z toho neměl pocit, že by nějak opřekot Robertsona bránili. Skutečně to všechny zaskočilo a ta reakce mi nepřipadala příliš profesionální.

Z dalších zpráv vyplývá, že oba útočníci byli údajní novináři z Ukrajiny a Běloruska. Když je eskorta vyváděla ze sálu, prohlašovali, že jsou aktivisty Nacionálně bolševické strany Ruska. Na ruce měli červenou pásku s bílým srpem a kladivem. Sám Robertson však během incidentu zachoval klid a o pár vteřin později se nechal se skupinou pořadatelů vyfotografovat. Útok kritizoval zmocněnec pro přípravu summitu Alexandr Vondra a přirovnal ho k podobné výtržnosti před dvěma lety, kdy anarchisté v aule právnické fakulty v Brně házeli vajíčka po tehdejší ministryni Spojených států Madeleine Albrightové. Prezident Václav Havel se za incident Georgi Robertsonovi telefonicky omluvil. Jak uvedl jeho mluvčí Ladislav Špaček, Václava Havla udivilo, že ani tak rozsáhlá bezpečnostní opatření podobnému útoku nezabránila.