Svoboda vysvětloval prezidentovi své kritické výroky

Pavel Telička, Václav Havel a Václav Klaus, foto: ČTK

Prezident Klaus znovu potvrzuje, že chce být jiný prezident než byl Václav Havel. Klaus se často objevuje na veřejnosti a jeho popularita mezi lidmi podle průzkumů stoupá. Jiný je také vztah prezidenta k politické reprezentaci. Na úterý si Klaus pozval na Hrad ministra zahraničí Cyrila Svobodu kvůli neshodám v zahraničněpolitických otázkách.

Pavel Telička,  Václav Havel a Václav Klaus,  foto: ČTK
Napětí mezi Klausem, Svobodou i premiérem Vladimírem Špidlou bylo zřejmé již ve středu, kdy se všichni tři účastnili v Aténách slavnostního ceremoniálu podpisu přístupové smlouvy k EU. Zatímco zástupci vlády prosazovali na jednání společnou zahraniční politiku EU či princip rotujícího předsednictví, Klaus se netajil skepsí k prohlubování evropské integrace. Mimo jiné uvedl, že po vstupu do EU ztratí ČR část své suverenity. Ministr Svoboda na to reagoval slovy, že Klaus má o současném dění v unii povrchní a neúplné informace.

Úterní schůzka na Hradě ale jejich napětí neurovnala. Svoboda ze svých výroků odmítá ustoupit. Jeho prioritou je prý obhajoba zájmů Česka v evropské unii: "A zájem ČR je skutečně nejen vstoupit do EU ale mít tu také co největší slovo a tento zájem se projeví i v mých výrocích."

Prezident si chtěl ujasnit Svobodovy výroky, protože je považoval za útoky na svou osobu. To se podle mluvčího Tomáše Klvaňi povedlo:

"Pan prezident věří, že v budoucnosti k takovýmto osobním kritikám, osobním střetům nedojde. A že se bude diskutovat o té věci, o EU, o její podobě, o vstupu a podobně. Ale že nebude docházet ke karikování názorů jejích účastníků."

A co na to veřejnost? Roman Joch z Občanského institutu je přesvědčen, že hlavní chybou obou politiků je, že svůj spor veřejně prezentují. Úterní schůzka vzájemné napětí mezi nimi může těžko ukončit. "Zkušenost s jejich osobami v minulosti napovídá, že tomu tak nebude, že se uzavře jedno kolo, ale že jejich názorové spory se budou opakovat, a víceméně je to i správné, že budou tvořit náplň politiky. Pouze si myslím, že jako ústavní činitelé by je měli vést co nejcivilněji a nejmírněji,"řekl Roman Joch. Diskuse o Evropské unii a vstupu naší země je podle něj přirozená, ale má probíhat směrem k občanům. Jako ústavní představitelé by si měli Klaus i Svoboda vzájemné spory řešit za zavřenými dveřmi.