Česká velvyslankyně v Kuvajtu bude odvolána

Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková, foto: ČTK

Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková zřejmě končí na svém diplomatickém postu. Vláda navrhla prezidentu Václavu Klausovi její odvolání z funkce. Ministry rozhořčilo, že Hybášková v tisku kritizovala stažení české polní nemocnice z jihoirácké Basry.

Česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková,  foto: ČTK
"Nyní, kdy sedmá polní nemocnice sklízí plody svého enormního lidského i finančního nasazení, kdy potvrzuje dobré jméno naší země, je stažena. Když bychom mohli začít sbírat zisky ze stamilionové investice, jedeme domů. Vzdáváme se baastistickému a extremistickému nepříteli, který na nás nikdy přímo nezaútočil, pohodlnosti armádního zpravodajství, bezpečnostním obavám armády a nedostatku obecné politické vůle dovádět věci do konce," napsala ve středeční Mladé frontě Dnes naše velvyslankyně Hybášková. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře jí ale kritika vládních rozhodnutí nepřísluší:

"Velvyslanec je zástupce státu, zástupce prezidenta republiky, zástupce vlády v cizí zemi, a tak nemůže zpochybňovat rozhodnutí této země. Není možné, aby zaměstnanci státu kritizovali rozhodnutí, které patří jeho nadřízeným."

K odvolání Jany Hybáškové, která se na počátku iráckého konfliktu velmi angažovala při nasazení naší protichemické jednotky v Kuvajtu i při budování sedmé polní nemocnice v Basře, dal podnět šéf resortu zahraničí Cyril Svoboda:

"Je to politické rozhodnutí a v této věci musí všichni respektovat rozhodnutí vlády. Představte si, jak by ten stát vypadal, kdyby vláda něco rozhodla a úředníci to začali kritizovat, velvyslanci to začali kritizovat a zpochybňovat."

Ministerstvo zahraničí dále tvrdí, že článek v novinách nebyl jediným důvodem pro odvolání velvyslankyně. Hybášková prý vládu kritizovala opakovaně, překračovala své kompetence a svým angažmá kolem české nemocnice v Basře zasahovala do práce velvyslance v Iráku. To však Jana Hybášková odmítá:

"Předpokládám, že jsem své oficiální pověření, které jsem měla do otevření českého velvyslanectví v Bagdádu, splnila přesně. Irák jsem navštívila poté již pouze jednou, a to na výslovnou žádost ministra Kostelky, abych pomohla urovnat bezpečnostní situaci, která se týkala nemocnice v Basře. Já nemám sebemenší pocit, že jsem jakkoli překročila své kompetence ve vztahu k Iráku."

O odvolání velvyslankyně Hybáškové rozhodne prezident Václav Klaus. Místo sedmé vojenské nemocnice v Basře, která svou misi ukončila 20. listopadu, bude v Iráku působit osmdesát vojenských policistů.