Děti z českých SOS vesniček se zapojily do mezinárodní akce s názvem "Děti v pohybu"

Logo SOS vesniček

Děti z českých SOS vesniček se zapojily do mezinárodní akce s názvem "Děti v pohybu". Obrázky s tématy jako jsou prázdniny či sport kreslí děti v 11 evropských zemích. V každé z nich zvítězí jeden obrázek a těchto 11 vítězných bude vytištěno na krabičkách s bonbony, které se budou od srpna prodávat u čerpacích stanic. Očekává se, že prodeje bonbonů přinese až 750.000 korun.

Logo SOS vesniček
Děti z českých SOS vesniček se zapojily do mezinárodní akce s názvem "Děti v pohybu". Obrázky s tématy jako jsou prázdniny či sport kreslí děti v 11 evropských zemích. V každé z nich zvítězí jeden obrázek a těchto 11 vítězných bude vytištěno na krabičkách s bonbony, které se budou od srpna prodávat u čerpacích stanic. Očekává se, že prodeje bonbonů přinese až 750.000 korun. Zároveň bude otevřeno i konto, na které mohou dárci přispívat. To však nebude suma konečná, neboť vítězný obrázek z každé země půjde do dražby. Kdy bude známa konečná suma celá akce, to je otázka pro Romanu Pazourkovou.

"Bude známa až v listopadu, kdy se koná ples ve Vídni a kde budou vydraženy vítězné obrázky ze všech těch 11 evropských zemí a ten výtěžek bude potom rozdělen rovným dílem mezi všechny ty zúčastněné země a samozřejmě přidán na příslušné konto."

V Česku by měl výtěžek z akce posloužit k dokončení dětského hřiště třetí české vesničky, která by měla být od září v Brně - Medlánkách, což potvrdila manažerka SOS vesniček Soňa Hyská.

"To je dlouho veřejnosti slibovaný projekt. Ta vesnička stála dohromady 60 milionů. My si samozřejmě nemůžeme dovolit jakoby udusit provoz těch ostatních dvou vesniček a musíme vybírat dál."

V Medlánkách by mělo žít 56 dětí. Významnou částkou - pěti milióny korun přispěl na její výstavbu i brněnský magistrát. Zatím v České republice fungují vesničky dvě - jedna je v Karlových Varech a druhá ve Chvalčově u Kroměříže. Žije zde zhruba 100 dětí, které nelze adoptovat a jinak by musely žít v dětských domovech. V každém domku je jedna náhradní maminka a s ní tu žije pět až sedm dětí. Jak dodala Soňa Hyská, výhodou je, že děti mohou navázat citové vazby a vyrůstat se svými skutečnými sourozenci.

"Jsme jedna z mála organizací, která má ty možnosti vlastně dovést dítě až do úplné dospělosti. Naším cílem je vlastně přerušit ten bludný kruh, ve kterém se pohybují děti, které k nám přicházejí."

Děti tak nekončí na ulici, ale mají založené stavební spoření a začínají žít v tzv. komunitě mládeže, kde se učí samostatnému životu. Pak následuje program řízeného bydlení, kde si pronajímají byt, který později splatí. Není to jednoduché a ne vždy se to povede, ale je to šance na samostatný život.