Ropák roku 2002 se stal ředitel Spolany

Dort pro vítěze z roku 2001

Ropákem 2002 se s velkým přehledem stal, i podle očekávání, generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Praha Pavel Švarc. Důvodů bylo asi sedm. Je to především za uniky toxických látek ze Spolany při povodních, dále za nedostatečné zabezpečené proti povodním objektů zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně.

"Ropákem 2002 se s velkým přehledem stal, i podle očekávání, generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Praha Pavel Švarc. Důvodů bylo asi sedm. Je to především za uniky toxických látek ze Spolany při povodních, dále za nedostatečné zabezpečené proti povodním objektů zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně. Za třetí za nedostatečné informování veřejnosti při srpnových záplavách kolem Spolany, takže nebylo jasné kolik, čeho a kam uniklo ze Spolany. Za čtvrté mohu uvést to, že se osobně angažoval za přidělení několika miliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení."

Vím, že na druhém místě se umístil exministr Schling. Čím si zasloužil toto druhé místo a jak těsně mu uniklo vítězství?

"Bývalý ministr dopravy a spojů Jaromír Schling se shodou okolností umístil na druhém místě i loni. Takže obhájil své míst. Rozdíl mezi prvním a druhým laureátem byl rozdíl dvaceti bodů, což ze sto tří členů komise bylo velmi těsné. Důvody druhého místa jsou podobné jako loni - podpora výstavby dálnice D-47 bez výběrového řízení, snaha vybudovat dvě přehrady na dolním toku Labe v chráněné krajinné oblasti a za třetí, poněkud kuriózní nápad, zrušit ministerstvo životního prostředí jako škodlivý a nepotřebný resort."

Součástí této ankety je i soutěž o zelenou perlu, nějaký anti-ekologický výrok. Kdo se letos umístil na prvním místě?

"Zelenou perlu 2002 získal zemědělský podnikatel z Jemnic a nájemce pozemku u Rajchéřova Miroslav Bildr. Ten loni na jaře rozoral 65 hektarů luk kolem rezervace Hadí vrch a to nezákonným způsobem, protože neměl výjimku z ministerstva životního prostředí. A v rozhovoru v časopise Respekt k tomuto svému činu uvedl: 'Já mám jiné starosti než se srát se záborníčkem křivým nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde člověk.'"

Na druhém místě se ocitl už tak oceněný ředitel Spolany Ing. Švarc. Ten se zasloužil o své místo jakým výrokem?

"Řada lidí je kandidováno do obou anket. Pan Švarc a pan Bildr jsou jedni z nich. Pan Švarc se umístil na druhém místě komentováním účinků 80 tun chlóru, který unikl loni do Labe při povodni do Labe tímto výrokem: 'V podstatě jsme nachlorovali Labi. S nadsázkou se dá říci, že jsme něco udělali pro hygienu.' A já v podstatě mohu dodat, že snad pro hygienu asi ryb, nebo koho."

Tradičně je oceněním titul a po tom je pro vítěze připravena cena, obvykle v podobě dortu. Jaká byla cena letos?

"Máte pravdu. Vítězové obou anket dostanou pamětní plakát, kde jsou jejich hříchy vytesány do papíru. Účastníci večerního slavnostního vyhlášení snědí ropákův dort, který je vyroben do tvaru, který symbolizuje ničení životního prostředí. Jelikož letos to byl generální ředitel Spolany Pavel Švarc, takže ten dort byl ve tvaru Spolany, která je zatopená vodou, s cedulkami - 'Spolana Neratovice bezpečný a bezrizikový podnik', 'Když zeleninu, tak z okolí Spolany' a tak dále."

Máte pocit, že tato akce má nějakou odezvu u politiků, společnosti nebo u těch samotných aktérů?

"Samozřejmě závisí, jak dalece mají hroší kůži ti nominovaní, respektive ti co zvítězí. Buď to někdo vezme, aby ho to stimuluje, aby se zamyslel, aby to co udělal, nebo to co prosazuje, je ještě ekologické nebo ne. Jsou ale tací, kterým je to úplně jedno, naopak jsou rádi, že jsou ve společnosti ropáků. Na druhou stranu si myslím, že z pohledu zpět se dá vyhodnotit, že se dává ekologům za pravdu. Je to například snaha vybudovat cementárnu u Tmani, kdy z tohoto projektu sešlo, nebo se ukázalo, že není třeba zbourat obec Lipkovice, protože těžba uhlí pod ní skončila dřív, než se k ní došlo. Z toho historického hlediska řada kauz potvrdila názor členů komise, že byly anti-ekologické."